Ukraińcy nie prosili, by stać się gospodarzami polskiego Sejmu. Zresztą, kto by chciał?

Prezes Konfederacji Korony Polskiej, poseł Grzegorz Braun po zgłoszeniu sprawy do Straży Marszałkowskiej zwrócił uwagę na sali plenarnej Sejmu.

Parlamentarzysta Konfederacji poprosił o odroczenie posiedzenia Sejmu do czasu przywrócenia flagi polskiej na miejsce gospodarza. Przed gmachem instytucji powiewają bowiem dwie flagi: ukraińska i polska, lecz, zgodnie z protokołem, symbol naszych gości powinien być umieszczony na lewo od flagi Polski, patrząc od strony osoby wchodzącej do budynku. Poseł przekazał protokół flagowy na ręce marszałek Sejmu, Elżbiety Witek. Ta jednak wyłączyła mu mikrofon, zaś z sali słychać było hasło: „Hańba!”. Pani marszałek stwierdziła, że wniosek został już złożony (choć w sprawie nie zmieniło się nic od 3 tygodni) i skontrowała, że właśnie gospodarz zdecydował, by… udzielić w ten sposób części budynku. Oczywiście ten brak taktu i symboliczna przemoc zostały okraszone słowami o solidarności z Ukrainą.

Sprawa ciągnie się od 14 marca, kiedy to została wywieszona flaga kraju napadniętego przez Rosję. Jako że uczyniono to w sposób niewłaściwy, pan Grzegorz złożył formalne zawiadomienie do Straży Marszałkowskiej.

Podczas konferencji powiedział: „chodzi o kod flagowy, kod sygnałowy. Sygnał, znak dla wszystkich postronnych. Kto tutaj rządzi, co to za państwo, czy to Rzeczpospolita Polska czy jakaś inna Rzeczpospolita, jakiś inny związek państw”.

Poniżej mogą Państwo zobaczyć, jak wygląda ów niepoprawny układ wywieszenia flag i zobrazować sobie ich właściwe ułożenie.

Wydaje się jednak, że Ukraińcy nie prosili o tak wyrywne i kolejny raz w polskiej historii przesadne uhonorowanie, tym bardziej nie sądzę, by zaszczytem dla nich byłoby przejęcie cyrkowego Sejmu. I nie chodzi o sam gest, który mieści się w granicach wsparcia dla naszych sąsiadów, lecz pewne rzeczy trzeba robić z głową.

Źródło: DoRzeczy.pl, wKraju24.pl, Wolnosc.tv, Foliarz.pl, MediaNarodowe.com

Leave a Reply