white dump truck near pine tress during daytime

Kanada: Zamrażają konta bankowe protestujących przeciw reżimowi sanitarnemu

Władze Kanady walczą z protestem własnych poddanych, którzy nie godzą się na reżim sanitarny.

Kanadyjska policja aresztowała lidera Konwoju Wolności, Chrisa Barbera, gdy szedł ulicą. Następnie dopadła współorganizatorkę manifestacji w Ottawie, Tamarę Lich. Obecnie czekają na postawienie im kryminalnych zarzutów.

Policja chce ograniczyć dostęp do centrum Ottawy, gdzie kierowcy 400 ciężarówek protestują przeciwko obowiązkowi szczepień dla kierujących z USA. Obóz znajduje się w pobliżu kanadyjskiego parlamentu. Protest rozszerzył się jednak na wszystkie epidemiczne restrykcje. Na obszarze rozstawiono już blokady i około 100 punktów kontrolnych, które przekraczać mogą już tylko osoby mieszkające i pracuję w rejonie oraz policja i służby ratownictwa medycznego. Funkcjonariusze rozdają ulotki, gdzie oskarżają protestujących o utrudnianie życia mieszkańcom Ottawy i doprowadzanie do zamykania przedsiębiorstw. Zastanawiają się również z prawnikami, jak odebrać prawa rodziców do opieki nad ich dziećmi, gdyż na miejscu przebywają także niewiasty i najmłodsi. Na miejscu są również uzbrojeni weterani, co jest kolejną obawą służb mundurowych.

Premier Justin Trudeau zapowiedział, że pojazdy zostaną odholowane. Zamrożone zostaną również osobiste i korporacyjne konta w bankach kierowców uczestniczących w demonstracjach oraz organizacji, które wspomagają bunt, co uczyniono już względem pani Tamary. Trudeau usprawiedliwia swoje decyzję osłoną Kanadyjczyków oraz ochroną miejsc pracy i gospodarki, relacji z partnerami handlowymi i bezpieczeństwem publicznym. Szef rządu poskarżył się, że mniej więcej połowa finansowania pochodzi z USA.

Na polecenie rządu Ottawa Humane Society zagroziła demonstrantom, że ich zwierzęta mogą zostać wzięte do schronisk na 8 dni na ich koszt, po czym… uśpione.

Protest poparł za to Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Jego matka jest Kanadyjką, stąd jego zainteresowanie. Opublikował mem na Twitterze, gdzie porównał Trudeau do Hitlera, na co oburzył się Amerykański Komitet Żydowski. Z kolei sam Justin Trudeau w Izbie Gmin wywołał oburzenie oskarżeniem posłanki żydowskiego pochodzenia z Partii Konserwatywnej, o wspieranie ludzi ,,wymachujących swastykami”.

Premier Justin Trudeau uruchomił ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych, przyznając tym samym władzy nadzwyczajne uprawnienia. Wśród nich są zakaz zgromadzeń publicznych, podróżny i korzystania z określonej własności. Dotąd tego prawa użyto tylko raz. Wykorzystał je… ojciec obecnego premiera, Pierre Trudeau 1970 r. Wtedy przepisy określano mianem ,,War Measures Act”, w 1988 r. zmieniła nazwę. Wówczas głowa państwa uruchomiła je z powodu terrorystycznej działalności Frontu Wyzwolenia Quebecu, który porwał wicepremiera prowincji Quebec Pierre’a Laporte i brytyjskiego dyplomatę Jamesa Crossa.

Tamara Lich stwierdziła, że nie boi się więzienia, choć obrończyni wolności poleciały łzy…

Źródło: WolneMedia.net, PCh24.pl, DoRzeczy.pl, Tysol.pl, TVP.Info, Goniec.net, NCzas.com, Wykop.pl, Deon.pl

Leave a Reply