W tym roku nie odpalisz na telefonie Facebooka, Instagrama i What’s Upa?

Unia Europejska do połowy 2022 roku ma wydać decyzję, czy Meta i inne firmy mogą przesyłać dane z kontynentu do Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Dotychczas Amerykanie mogli pozyskiwać informacje o użytkownikach w Europie dzięki Traktatowi Tarczy Prywatności. Jednak w lipcu AD 2020 Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał umowę za naruszającą bezpieczeństwo Europejczyków, gdyż nie był zgodne z wprowadzonym wcześniej RODO. Wyrok znalazł swoje odzwierciedlenie także w orzeczeniu z sierpnia tamtego roku irlandzkiej Komisji Ochrony Danych w sprawie Max Schrems przeciwko Facebook Ireland Limited. Od tego czasu obydwie strony pracują nad dojściem do porozumienia.

Imperium Zuckerberga w corocznym raporcie dla amerykańskiej Komisji Wartościowej Papierów i Giełd stwierdziło, że, w przypadku braku zgody na przesył informacji z Europy do Ameryki, Meta może wycofać się ze Starego Kontynentu. Wedle wiceprezesa Meta ds. globalnych i komunikacji, Nicka Clegga sprawę przepisów monitoruje także ponad 70 innych firm z tej branży. Zaznaczył, że korporacja dalej chce udostępniać swoje usługi na tym obszarze.

,,Mały start-up technologiczny z Niemiec nie będzie w stanie korzystać z usług dostawcy w chmurze z siedzibą w USA, hiszpańska firma zajmująca się rozwojem produktów nie byłaby w stanie prowadzić działalności w wielu strefach czasowych, a francuski detalista nie będzie w stanie utrzymać call center w Maroku” – stwierdził Clegg.

Radca prawny Mateusz Brocki zauważył, że dane Mety przechowywane na amerykańskich serwerach mogą być wykorzystywane przez tamtejsze służby.

Takie możliwości nie pozostają bez wpływu na politykę międzynarodową i wywiad gospodarczy. Do tego Facebookowi chodzi po prostu o dane służące personalizacji reklam, czy wykorzystywania informacji do nas do skuteczniejszego podsuwania nam ogłoszeń i wydawania pieniędzy. Co prawda wiele firm miałoby problem, gdyż opierają swoje strony na Facebooku, niektórzy nawet wyłącznie na tej platformie. Dlatego lepiej nie tylko mieć konta w różnych mediach społecznościowych, ale przede wszystkim budować własne, jak np. Isidorium.com. Oczywiście najlepszym przykładem jest tu BanBye.pl, który, choć nie ma własnych serwerów, co byłoby najlepszym, lecz kosztownym rozwiązaniem, ściśle współpracuje z firmą Software Hub sp. z o.o. i mówi o tym publicznie, przez co przedsiębiorstwo także bierze na siebie odpowiedzialność społeczną. Co ważne, z tego, co mi wiadomo, korzysta w 100% z polskich serwerów.

Facebook traci jednak na popularności. Liczba dziennych użytkowników spadła z 1,93 do 1,92, zaś na giełdzie notowania poleciały o prawie 22%. Co ciekawe, amerykańska firma traci na rzecz… chińskiej, czyli TikToka. Do tego dochodzi zmiana ustawienia prywatności przez firmę Apple w telefonach iOS14.

Źródło: Instalki.pl, DoRzeczy.pl, Bankier.pl, PolitykaBezpieczenstwa.pl, nj24pl, naEkranie.pl, Telepolis.pl, Isidorium

Leave a Reply