Pakistan otrzymał pierwszego świętego

Nie znamy wszystkich świętych, którzy są w Niebie, ale za każdym razem, gdy Bóg daje nam poznać taką osobę, jest ona znakiem, który wskazuje nam, jak należy postępować teraz i gdy podobne sytuacje z jej życia powtórzą się w przyszłości.

W listopadzie Stolica Apostolska ogłosiła 20-letniego Akasha Bashira Sługą Bożym, gdyż rozpoczęła jego proces beatyfikacyjny. Tym samym Pakistańczycy cieszą się pierwszym rodakiem, który dostąpił chwały ołtarzy, czyli że oficjalnie można się modlić za jego wstawiennictwem.

Po zamachu samobójczym Roku Pańskiego 2013 w kościele Wszystkich Świętych w mieście Peszawar wszyscy chrześcijanie rekrutowali młodzież do obrony swych miejsc modlitwy. Akash, po 3 miesiącach rozmów z przyjaciółmi, został ochroniarzem-ochotnikiem w kościele św. Jana.

15 marca AD 2015 w niedzielę kilku zamachowców zaatakowało anglikański zbór Kościół Chrystusa z narodowego Kościoła Pakistanu. Z kolei w katolickim kościele św. Jana, 500 metrów od miejsca, odbywała się Msza święta, więc młodzi wolontariusze pilnowali wejścia. Sługa Boży zauważył, że do kościoła biegnie mężczyzna z materiałami wybuchowymi. Terrorysta zagroził, że ma bombę, lecz ten zatrzymał go, mówiąc: „Umrę, ale nie wpuszczę Cię do kościoła”. Bomba eksplodowała. Zginął Akash, zamachowiec i dwie inne osoby. Przeżyło przynajmniej 100 osób, które modliły się w świątyni.

Matka, Naz Bano, usłyszała drugi wybuch, pobiegła z młodszym synem przed kościół. Ujrzała Akasha z niemal oderwanym ramieniem. Powiedziała: „Był gotów poświęcić swoje życie, jeśli Bóg da mu szansę, by chronić innych”.

Do morderstw przyznała się grupa Tehreek-e-Taliban Pakistan Jamaatul Ahrar. Tego dnia zginęło 17 osób, rannych zostało 70.

Bashir był wychowankiem Instytutu Technicznego im. ks. Bosco w mieście Lahore w dzielnicy Youhanabad.

Decyzję Watykanu o wyniesieniu Bashira na ołtarze ogłosił arcybiskup Sebastian Shaw z Lahore. Dzięki uznaniu przez Rzym, archidiecezja może rozpocząć proces dotyczący męczeństwa SB Akasha Bashira, czyli dążyć ku beatyfikacji Pakistańczyka.

Przełożony Generalny Salezjanów, Ks. Ángel Fernández Artime podkreślił: „Akash Bashir jest flagą, znakiem, głosem wielu chrześcijan, którzy są atakowani, prześladowani, poniżani i męczeni w krajach niekatolickich. Akash jest głosem wielu odważnych młodych ludzi, którzy mimo trudności życiowych, ubóstwa, ekstremizmu religijnego, obojętności, nierówności społecznych, dyskryminacji potrafią oddać życie za wiarę”.

Teraz na warcie stoi brat Sługi Bożego, Arsalan. Mama chłopców zaznaczyła: „Nie powstrzymaliśmy go. Nie możemy powstrzymać naszych synów od służenia Kościołowi. To jest ich wybór”.

Źródło: Opoka.org.pl, misjesalezjanie.pl, DoRzeczy.pl, InfoANS.org

Zdjęcie: https://www.bosco.link/gallery/2226

Leave a Reply