a priest in cassock standing while looking up

Głowa islamskiego państwa z szacunkiem o Jezusie i Maryi

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi złożył życzenia z okazji ,,chrześcijańskiego nowego roku” oraz Bożego Narodzenia.

Religijny przywódca uznał w nich Jezusa „Prorokiem wytrwałości i pokoju” i „ucieleśnieniem oporu wobec ciemiężców i inspiracją dla poszukujących duchowej wolności w konfrontacji z dyktatorami” – podaje portal PCh24. Irański wódz zaznaczył, że jest szanowany przez muzułmanów i wielokrotnie wspominany w Koranie wraz z Maryją.

Raisi powiedział też, że Duch Święty objawia światu Chrystusa, który jest drogą do szczęścia także dla muzułmanów. Ma nadzieję, że świat powróci do cnót opartych o religie abrahamowe.

Czy to prawdziwe słowa, powiązane z nawróceniami w tym kraju, czy tylko polityczna zagrywka?

W Persji konstytucja przewiduje istnienie tylko dwóch Kościołów – ormiańskiego i chaldejskiego, lecz pojawiają się nawrócenia także do wspólnot ewangelicznych, które nie są przewidywane tamtejszym prawem. Zabrania się wygłaszania kazań i wydawania oraz posiadania chrześcijańskiej literatury w języku perskim, bywają naloty policji na grupy ewangelikalne. Funkcjonują również kary więzienia lub śmierci za apostazję, konwersja jest zakazana. Dlatego zatwierdzone Kościoły nie mogą ich przyjąć, więc uciekają przez wizę turecką do Francji. Instytucje gospodarzy nie patrzą na nich z przychylnością, a sami Irańczycy są bardzo ostrożni, gdyż boją się agentów islamu infiltrujących nawet środowiska chrześcijańskie. Kościół Katolicki próbuje ich otworzyć poprzez kontaktowanie z innymi osobami z Iranu znajdującymi się w podobnej sytuacji. Sytuacja Chrześcijan w Iranie jest tym trudniejsza, że teraz muzułmanie nie mogą zatrudniać ich w swoich firmach.

Co ciekawe, irańscy ewangelicy są proizraelscy ze względu na zainteresowanie osobą Jezusa. Do tego przywódcami 4-5-osobowych grup często są niewiasty, w przeciwieństwie do muzułmańskich struktur. Wyznawców ewangelikalnych szacuje się na liczby od 500 tys. do ponad miliona.

Skala nawróceń jest spora, a ludzie odchodzą od islamu.

Źródło: PCh24.pl, NCzas.com, Vaticannews.va, pl.danielpipes.org, PolskieRadio24.pl, ObywateleNieba.pl

Leave a Reply