Wieliczanin wicemistrzem świata!

Pochodzący z Wieliczki Jan-Krzysztof Duda zdobył srebrny medal mistrzostw świata w szachach błyskawicznych, które odbywały się awaryjnie w Warszawie na stadionie piłki nożnej PGE Narodowy.

Zawody miały odbyć się w Kazachstanie, lecz ze względu na epidemię, trzeba było znaleźć zastępczą lokalizację. Polacy przejęli inicjatywę i mieli 16 dni na przygotowanie imprezy, czemu podołali. Same zawody były istnym dramatem, nie z winy organizatorów. Problemem były wyniki testów na koronawirusa, podczas których jeden z faworytów, Hikaru Nakamura i trzej inni zawodnicy otrzymali rezultat pozytywny. Po godzinnym opóźnieniu walka jednak ruszyła.

Nasz szachista wcześniej wygrał Puchar Świata w szachach klasycznych, a 17 grudnia, został w Katowicach mistrzem Europy w szachach błyskawicznych.

Turniej odbywał się w szachach szybkich i błyskawicznych w kategorii mieszanej (open), w której wystąpiło łącznie 179 szachistek i szachistów. W szybkich Polak zajął 5. miejsce., najlepszy na świecie Norweg, Magnus Carlsen był trzeci, zwyciężył 17-letni Uzbek, Nodirbek Abdusattorow. W błyskawicznych Duda zdobył drugie miejsce, przegrywając dopiero po 2 remisach z Francuzem Maxime’em Vachier-Lagrave’m 1:2, zaś Carlsen był dopiero 12, po brązowy medal sięgnął reprezentant Francji irańskiego pochodzenia, Alireza Firuzdża. Nasz bohater powtórzył sukces z Sankt Petersburga z 2018 r., gdy również został wicemistrzem globu. Za obecny występ otrzymał w nagrodę 50 tysięcy dolarów.

W kategorii niewiast (kobiet) brało udział 105 zawodniczek, mistrzynią świata w szachach szybkich została Rosjanka Aleksandra Kostieniuk, a Polka, Oliwia Kiołbasa zajęła 29. miejsce. W błyskawicznych tryumfowała 17-letnia Kazachstanka, Bibisara Assaubajewa, druga i trzecia były kolejno Aleksandra Kosteniuk i Walentina Gunia. Klaudia Kulon zajęła 18. lokatę, Monika Soćko 22., Oliwia Kiołbasa 40.

Pojedynek 23-latka w Warszawie obejrzał osobiście premier Mateusz Morawiecki. Uczestniczył również w Kongresie Międzynarodowej Federacji Szachowej. Prezydent Federacji, Arkadij Dworkowicz zaznaczył, że nasz kraj odznacza się setkami tysięcy graczy. Polacy mają także szansę na organizację olimpiady szachowej w 2026 roku.

Źródło: Sport.TVP.pl, Sportowy24.pl, Donald.pl, Weszło.com PolskieRadio.pl, MjakMalopolska.pl