green field under white and blue clouds during daytime

22 miliony ludzi pójdzie na wojnę? Rosja musi się z tym liczyć

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow powiedział, że Rada uchwaliła niejawny Plan Obrony Ukrainy, który zakłada zmobilizowanie miliona bojowników w obronie kraju. To jednak nie koniec możliwości ukraińskiego społeczeństwa.

Daniłow stwierdził, że 100-tysięczna obecność wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą nie jest wystarczająca do przeprowadzenia inwazji, do której potrzebne byłoby trzy, cztery lub pięć razy więcej żołnierzy. Niemniej Ukraińcy żyją z niebezpieczeństwem ataku od 7 lat, a najbardziej zagrożone są obszary wokół Republik Ługańskiej i Donieckiej oraz miasto Mariupol. Sekretarz podkreślił, że gdyby nie obecność rosyjskich żołnierzy bezpośrednio na terenach separatystów, sprawa tych ziem już dawno byłaby rozwiązana. Uzupełniając informacje, dodał, że 200 km od ukraińskiej granicy znajduje się 122 tys. rosyjskich żołnierzy, a w zakresie 400 km jest to 143,5 tys.

Oficjel powiedział, że car Putin chce podzielić Ukrainę na 2 lub 3 części poprzez destabilizację, a jeśli to mu się nie uda, wówczas skorzysta z ataku militarnego. Dodał, że wcześniej wrogiem sowietów były Stany Zjednoczone, potem Naddniestrze, następnie Gruzja, teraz Ukraina.

Sekretarz zaznaczył, że od 1 stycznia armia ukraińska będzie składała się z 261 tys. żołnierzy, oprócz tego policja, siły obrony terytorialnej i inne służby oraz rezerwa to milion wojowników. Powołując się na badania wskazał, że aż 50% społeczeństwa jest gotowa chwycić za broń w razie konfliktu zbrojnego ze wschodnim sąsiadem, więc do zadania państwa należy wówczas uzbrojenie ludzi.

Źródło: Kresy.pl, Currenttime.tv, PISM.pl, Isidorium

Leave a Reply