photo of bicycles near bridge at daytime

Niderlandy: 75% zaszczepionych, a i tak lockdown

Od dziś w Niderlandach obowiązuje lockdown. Podczas wystąpienia telewizyjnego premiera Marka Rutte przed jego siedzibą w Hadze słychać było gwizdy protestujących.

Zamknięte zostały różne sklepy, restauracje, bary, salony fryzjerskie, siłownie, kina, teatry i muzea. Otwarte będą tylko sklepy spożywcze i apteki, ale do godziny 20. Gospodarstwa domowe mogą przyjmować nie więcej niż 2 gości, na zewnątrz również razem mogą przebywać ze sobą 2 osoby. Wyjątkiem będą święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, wtedy można spotkać się maksymalnie z 4 osobami.

Obostrzenia mają potrwać do 14 stycznia. Szkoły zaś na razie będą zamknięte i będą prowadziły naukę zdalną od 19 grudnia do 9 stycznia.

Premier Rutte stwierdził, że działania są spowodowane 5. falą koronawirusa, gdzie rozprzestrzenia się szczególnie wariant Omikron, który np. w Amsterdamie wzrósł z 2,5% do 25% pośród przypadków koronawirusa. Poza tym szpitale mają już nie funkcjonować poprawnie ze względu na robienie miejsca dla osób chorych na covid.

Źródło: Fronda.pl, TVP.Info, DoRzeczy.pl, Kresy.pl

Leave a Reply