Wiceminister sprawiedliwości: Kto spowalnia badania nad tanim i skutecznym lekiem w dobie epidemii?

Od 10 grudnia jedna osoba będzie mogła kupić na 30 dni maksymalnie 3 opakowania po 50 kapsułek Viregyt-K, w której znajduje się amantadyna. Do tego osoby chore na koronawirusa… nie będą mogły go kupić.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Adam Andrusiewicz stwierdził, że rząd czyni to w imieniu ochrony osób z chorobą Parkinsona lub dorosłych z późną dyskinezą. Andrusiewicz zaznaczył, że placówki badawcze w Polsce nadal testują amantadynę, przez co nie jest jeszcze dopuszczana do oficjalnego leczenia.

Sprawę skomentowała na swoim Facebookowym profilu organizacja Polska jest Jedna prezydenta Siemianowic Śląskich, Rafała Piecha: ,,Ludzie zastanawiają się skąd tyle zgonów, a wystarczyłoby podać pacjentowi lek przeciwwirusowy, który na rynku jest już około 50 lat i działa. Niestety tutaj już nikt nie chce ratować ludzkiego życia, więc trzeba ograniczyć dostęp do skutecznego leku”.

Kilka dni wcześniej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który sam został wyleczony z użyciem amantadyny, konsultując się z dr Włodzimierzem Bodnarem z Przemyśla, wystosował prośbę do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by przyspieszyć badania nad amantadyną, a, wedle jego informacji, zostały one wstrzymane:

„Czy jej powodem może być fakt, że amantadyna jest lekiem ogólnodostępnym i tanim? Nie przynosi koncernom farmaceutycznym takich zysków, jak nowo wynalezione szczepionki, ponieważ czas jej ochrony patentowej już upłynął (…) Część ośrodków naukowych nawet nie rozpoczęła rekrutacji pacjentów do badań, 13 z nich zrekrutowało zaledwie 8 proc. i tylko koordynujący badania Uniwersytet Medyczny w Katowicach zrekrutował pacjentów ponad plan. (…) Dzieje się tak w sytuacji, gdy szpitale są pełne zakażonych, a liczba osób zapadających na COVID-19 sięga ponad 27 tys. dziennie”.

Warchoł nie jest przeciwko szczepieniom, lecz wskazuje, że także zaszczepieni chorują, więc powinni mieć dostęp do amantadyny, która hamuje rozwój koronawirusa.

Ograniczenie nie dotyczy jednak preparatu Amantix, który również zawiera amantadynę.

Popyt na Viregyt-K w 2019 r. wyniósł 118 tys., a w 2021 r. opakowań sprzedano już 400 tys.

Źródło: wPolityce.pl, Nowiny24.pl, Prawy.pl, PCh24.pl, medicover.pl

Leave a Reply