Życie nie może być za słodkie, lecz pełne zaangażowania – wywiad z Jakubem Mączeńskim

Czy zastanawiasz się czasem, co kryje się pod maską wojowników, których widzisz w naszych fotorelacjach? Czy chciałbyś czasem podejść i zapytać: „Jak Ty to robisz?”. Jeśli tak, masz niebagatelną okazję, by poznać kolejnego z Łuczników, który na chwilę wyjdzie z lasu, by skonfrontować się z blaskiem kamery. Przed Państwem Jakub Mączeński!

1. Wiemy, że grałeś w Zwierzynieckim Klubie Sportowym. Teraz grasz na pozycji obrońcy w Izydorskim Klubie Sportowym Łucznik Kraków. Jak wyglądała cała Twoja kariera? Czy jesteś zadowolony ze swoich decyzji?

– Moja kariera jest dość krótka, ale zachwycająca. Czy jestem zadowolony z wyborów? Oczywiście, że tak.

2. W IKS-ie szybko awansowałeś. Najpierw zawodnik, potem trener od rozgrzewki, wreszcie trener-asystent ze specjalizacją przygotowania fizycznego. Myślisz, że podołasz oczekiwaniom? Co sam chciałbyś wnieść do klubu jako zawodnik i jako trener?

– Z angażowaniem podszedłem do projektu z rozgrzewkami i starałem się, by wszystko było dobrze prowadzone z mojej strony. Prezes klubu stwierdził, że będę dobrym kandydatem. Czy podołam oczekiwaniom? Myślę, że uda mi się, już zacząłem planować, co mogę wnieść w klub nowego, a o tym na pewno będę informował sztab trenerski, z którym uzgodnimy wszystko.

3. Znamy także inną Twą twarz. Wiemy, że lubisz wszystko robić „al dente” i opowiadać o rosyjskich niedźwiedziach, co pokazują barmańskie sztuczki. Opowiedz nam o swoich pasjach.

– Moje pasje są dość biedne, ponieważ uwielbiam zabawy z koktajlami, a pewnego czasu interesowałem się dietetyką, z którą mam doczynienia na codzień w szkole, w której się uczę, przez co można powiedzieć, że to jest taki mały smaczek, haha. Co do niedźwiedzia, to uważam że flair bertender jest sztuką.

4. Skoro już mówimy o kuchni… Jak sprawić, żeby się przełamać i zdrowo się żywić? Nieraz chcemy zjeść po prostu dużo, szybko, smacznie i tanio. Masz na to jakiś przepis?

– Zdrowo się żywić… Na pewno 700 gram warzyw dziennie i do tego ograniczyć słodycze do minimum. Jeść trzeba powoli, żeby metabolizm działał odpowiednio. Tanio i dobrze zjeść, oczywiście że się da, wystarczy tylko chcieć.

5. Jest ktoś, kogo podziwiasz, naśladujesz?

– Od małego uwielbiałem oglądać kombinacje jednego z najlepszych obrońców, Paola Maldiniego przez którego, swoją drogą, wybrałem numer w Łuczniku i mam nadzieję, że zostanie tak samo, jak w Milanie numer zastrzeżony dla mojego potomka, haha.

6. Dewizą naszego klubu jest „Vincit qui se vincit” – „Zwycięża ten, kto pokonuje sam siebie”. Jak Ty rozumiesz te słowa?

– Ja to interpretuję tak, żeby każdy walczył ze swoimi ograniczeniami, żeby pokonywał barierę swoich możliwości.

7. Wymień 3 najważniejsze cechy, które najbardziej cenisz w ludziach lub których wymagasz.

– Szczerość, charakter i swoje zdanie na każdy temat.

8. Ni z gruszki, ni z pietruszki… Pizza z ananasem czy bez?

– Pizza to pizza, jako smakosz pizzy próbowałem każdej i stwierdzam, że z ananasem jest za słodka i nie powinna przez to istnieć, bo ona z założenia nie ma być słodka.

9. W warunkach krakowskich warto zapytać: samochód, autobus, tramwaj, motor, hulajnoga, rower, piechota… A może śmigłowiec?

– Najlepiej po Krakowie poruszać się rowerem i hulajnogą, jednak gdy jest zimno, to tramwaj.

10. Wróćmy do piłkarskiego świata. Która liga lub reprezentacja jest dla Ciebie inspiracją? Czy spędzasz dnie i noce na śledzeniu Premier League, jak wielu, czy może interesują Cię inne rozgrywki?

– Ja nie obserwuję żadnej ligi, prędzej tylko wyniki przeglądam, bo na to czasu nie mam.

11. Czy jest jakiś moment w Twoim życiu, który zapadł Ci w pamięci?

– Mnie się wydaje, że moje życie się zmieniło, gdy poznałem moją dziewczynę Kaję.

12. Kogo znanego chciałbyś spotkać?

– Obecnie chciałbym się spotkać z Jeffem Bezzosem oraz z Elonem Muskiem i Alexandrem Shtifanovem.

13. Kim są te postacie? Czy mógłbyś nam je przybliżyć, bo może nie wszyscy się orientują?

– Te postacie są najlepsze w tym, czym się zajmują. Elon Musk jest dyrektorem generalnym Tesli oraz SpaceX, a Jeff Bezzos jest dyrektorem generalnym Amazonu. Od tych panów bym chcial się nauczyć wszystkich rzeczy z ich życia, co ich skłoniło do tego, że są tacy dobrzy w tym, co robią. A Alexandra Shtifanova poznać ze względu na to, że jest w top 3 najlepszych barmanów, którzy obsługują flair bartender.

Dziękujemy, Kuba, za to, że podzieliłeś się z nami, czym żyjesz na co dzień i w snach.

Widzimy się z Państwem już za tydzień, gdy do mikrofonu podejdzie kolejny członek naszego izydorskiego klubu.

Do zobaczenia!

Leave a Reply