Refleksje adwentowe w oparciu o „Opowieść Wigilijną” Karola Dickensa – część 1

Ebenezer Scrooge, rozmawiając ze swym pracownikiem Bobem Cratchittem, patrzy przez okno i snuje ciekawą refleksję:

„Spójrz tylko, jeden dzień w roku. Uśmiechają się i witają, a w inne dni chowają twarze w kołnierze. Smutno mi, gdy patrzę na to zakłamanie, które zawsze wraca o tej porze roku. Ile z tych życzeń jest szczerych? Przez jeden dzień w roku udają, że nie są potworami, że mogą być inni. Ale skoro tyle wilków może spojrzeć w kalendarz i na jeden dzień zmienić się w owieczki, czemu nie każdego dnia? Dlaczego przez jeden dzień jesteśmy dobrzy i uśmiechnięci, zamiast być takimi przez cały rok?”.

Ebenezer ukazuje smutną rzeczywistość, która pojawia się także w naszych czasach. Mamy teraz okres pandemii, który raz łagodnieje, a raz się nasila. Będąc w szkole, ostatnio na Radzie Pedagogicznej podzielono się interesującymi wynikami ankiety dotyczącej wpływu pandemii na zachowanie młodzieży. Okazuje się, że jest sporo osób zestresowanych, ma problemy psychiczne i ciężko im powrócić do normalnego życia oraz nauki. Następna informacja jest jeszcze bardziej szokująca, ponieważ w Nowym Sączu jest najwyższy wskaźnik samobójstw spośród całej Polski. Widzimy zatrważający obraz niepokoju na granicy z Białorusią, lęk przed kolejnymi obostrzeniami, coraz więcej pojawia się niezgody między osobami zaszczepionymi i niezaszczepionymi, między osobami które noszą maseczkę i osobami, które jej nie noszą.

Teraz jest czas, który pokazuje nam jedną rzecz: jak bardzo świat potrzebuje Chrystusa! Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Warto przemyśleć sobie słowa Ebenezera Scrooge’a, który na końcu stawia pytanie: „Dlaczego przez jeden dzień jesteśmy dobrzy i uśmiechnięci, zamiast być takimi przez cały rok?”. Oby ten okres Adwentu przygotował nas do godnego przeżycia tych nadchodzących świąt, pozwolił narodzić się Chrystusowi w naszych sercach, pomógł nam być lepszymi, prawdziwymi i szczerymi na wzór Jezusa Chrystusa katolikami i chrześcijanami.

One thought on “Refleksje adwentowe w oparciu o „Opowieść Wigilijną” Karola Dickensa – część 1

Leave a Reply