concrete temple near body of water under blue sunny sky

Litwa nie chce współpracować z Chinami, więc komuniści blokują przepływ ich towarów

Chińska Republika Ludowa obniżyła poziom relacji z Litwą do stosunków chargé d’affaires, czyli niższej niż oficjalnego ambasadora. Stało się tak z powodu uznania 18 listopada placówki dyplomatycznej Tajwanu nie pod chińską nazwą Tajpej, tylko właśnie jako Tajwanu, przez co uderzono w chińską narrację o przynależności wyspy do azjatyckiego imperium.

W odpowiedzi Chińczycy nie wpuszczają litewskich towarów, blokując m.in. drewno w jednym ze swoich portów. Nasz sąsiad został usunięty z rejestru celnego Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy otrzymuje meldunki o nieprzyjmowaniu materiałów przez chińskich komunistów, dlatego podejmuje rozmowy z ChRL i unią europejską, by ta odpowiednio zareagowała. Należy też zaznaczyć, że od 26 listopada Chińczycy nie wydają wiz na Litwie do swojego kraju.

Szef Litewsko-Chińskiej Izby Handlowej Rokas Radvilaviczius zwrócił uwagę, że Chińczycy tracą na tym konflikcie dostęp do litewskich technologii, szczególnie biotechnologii, natomiast Litwini konfrontują się z problemem eksportu w branży przetwórstwa żywności.

Chińska firma Huawei nie dostała także zgody na budowanie sieci 5G na Litwie, a litewscy wykonawcy usuwają elementy dostarczone przez to przedsiębiorstwo. Z kolei polska filia chińskiego Nuctech nie uzyskała zgody na przesłanie skanerów bagażu na litewskie lotniska w Wilnie, w Kownie i w Połądze. Komisja powołana przez parlament stwierdziła, że Chińczycy poprzez ten sprzęt mogą przekazywać dane pasażerów swojemu państwu. Zdaniem litewskich służb chińskie firmy nie powinny być dopuszczane do ,,infrastruktury krytycznej”.

Przedstawiciele władzy litewskiej i amerykańskiej podkreślają także, że jest to opowiedzenie się za geopolityką transatlantycką zamiast chińską.

Wielkie Księstwo Litewskie w maju wycofało się także z projektu międzynarodowej współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej ,,17+1”.

Więcej o zagrywkach politycznych i nie tylko pod tym linkiem: https://www.pism.pl/publikacje/retorsje-i-prorosyjska-retoryka-reakcja-chrl-na-zmiane-polityki-litwy

Źródło: Kresy.pl, RP.pl, PISM.pl

Leave a Reply