IV Rzesza, czyli segregacja w kraju i wizja Kaczyńskiego?

Ustępująca kanclerz Angela Merkel i kandydat na ten urząd Olaf Scholz po spotkaniu z liderami landów ogłosili, że nieszczepieni nie wejdą do instytucji kultury, sportu i wielu sklepów. Z kolei naczelnik Polski Jarosław Kaczyński miał stwierdzić na wewnętrznym spotkaniu Prawa i Sprawiedliwości, że nasz sąsiad buduje IV Rzeszę.

Od 16 grudnia do 10 stycznia wejdą nowe obostrzenia. Zamknięte zostaną szkoły, sklepy odzieżowe, budowlane, elektroniczne, fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu (szczęście w nieszczęściu), masażu, wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży i spożycia alkoholu w przestrzeni publicznej. Będzie można spotykać się co najwyżej z pięcioma osobami z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych, z pominięciem osób poniżej 14 r. życia, zaszczepionych i rekowalenscentów które nie będą liczone i z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia – wtedy 10 osób. Mają zostać wprowadzone ograniczenia dla osób niezaszczepionych spotykających się w zamkniętym pomieszczeniu, dodatkowe testy dla osób zaszczepionych na COVID-19, nakaz noszenia maseczek w szkołach. Do sklepów detalicznych, z wyłączeniem obiektów z artykułami codziennego użytku, miałyby wstęp tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Tylko szczepieni i ozdrowieńcy będą mogli wejść do obiektów kulturalnych i rekreacyjnych (np. kina, restauracje, teatry) oraz na związane z tymi dziedzinami wydarzenia i będą one ograniczone do 5000 osób wewnątrz i 10000 osób na zewnątrz, ewentualnie będą mogli wejść ci, którzy wykażą niedawny, ujemny wynik testu, zaś obiekty sportowe będą mogły zostać zapełnione do 30%. W miejscach, gdzie wskaźniki zakażeń będą wysokie, zostaną zamknięte kluby i dyskoteki. Na jarmarki bożonarodzeniowe i imprezy karnawałowe wstęp będą mieli tylko szczepieni i ozdrowieńcy. Bary i kluby zostaną zamknięte tam, gdzie będzie podwyższony wskaźnik zakażeń.

W lutym lub w marcu parlament Niemiec może wprowadzić obowiązek szczepień dla swych poddanych. Obowiązek będzie na pewno obejmował pracowników domów starców i szpitali.

Co ciekawe, podobnie tutaj, mimo wyszczepienia większości społeczeństwa (68,7%), nowych zakażeń jest 2-3 razy więcej niż w poprzednich falach koronawirusa.

To nie koniec ciekawostek – mają zostać wprowadzone także ograniczenia czasowe świadectw o zaszczepieniu, czyli np. po 6 miesiącach trzeba będzie ponownie się zaszczepić.

Zanim jednak propozycje wejdą w życie, musi zostać wydana rekomendacja Rady Etyki, a Bundestag i Bundesrat muszą przeprowadzić głosowania.

Choć wyrażenie naczelnika państwa Jarosława Kaczyńskiego miało dotyczyć polityki zagranicznej Niemiec i jej wpływu na unię jewropejską, by uczynić z niej sfederalizowane superpaństwo, to adekwatnie oddają rozwiązywanie problemów epidemicznych w tym kraju.

Źródło: dojczland.info, Money.pl, Seniovita.pl, RP.pl, DoRzeczy.pl, Spidersweb.pl, wPolityce.pl

Leave a Reply