Księga o konflikcie wad i cnót (XX)
Przed Dobrotliwym Czytelnikiem kolejny rozdział „Księgi o konflikcie wad i cnót†św. Ambrożego Autperta w przekładzie polskim Michała W. Barczaka.
Rozdział XX
Żarłoczność brzucha mówi:
Bóg uczynił wszystko czystym do jedzenia; kto zaś wypluwa myśl o nasycaniu się pokarmem, cóż innego czyni, niż sprzeciwia się udzielonemu darowi?
Lecz czysta gospodarność i prosta oszczędność odpowiadają:
Jedno z tego, co mówisz, jest prawdÄ…. Bo aby czÅ‚owiek nie zginÄ…Å‚ z gÅ‚osu, Bóg uczyniÅ‚ wszystko czystym do jedzenia – jednak, aby nie przekroczyÅ‚ miary w jedzeniu, nakazaÅ‚ wstrzemięźliwość (por. Rdz 1, 29–30). Bo Sodoma, wÅ›ród innego swego zÅ‚a, zginęła przez sytość, jak zaÅ›wiadcza Pan, który przez proroka powiada o Jeruzalem, mówiÄ…c: „Oto taka byÅ‚a nieprawość Sodomy, siostry twej; pycha, sytość chleba†(Ez 16, 49). Dlatego jak chory do lekarza, tak każdy powinien przystÄ™pować do uczt, które ma spożywać: nie pożądajÄ…c w nich przyjemnoÅ›ci, lecz czyniÄ…c zadość koniecznoÅ›ci. StÄ…d Prawda poucza przez EwangeliÄ™: „Miejcie siÄ™ na bacznoÅ›ci – powiada – aby kiedy serca wasze nie byÅ‚y obciążone obżarstwem i opilstwem†(Åk 21, 34). Z drugiej zaÅ› strony o żarÅ‚ocznoÅ›ci niektórych mówi ApostoÅ‚: „Wielu bowiem, o których wam czÄ™sto mówiÅ‚em (teraz zaÅ› i pÅ‚aczÄ…c mówiÄ™), postÄ™puje jak nieprzyjaciele krzyża Chrystusowego, ich koÅ„cem zatracenie, ich bogiem brzuch, a chwaÅ‚a w ich sromocie, którzy ziemskie rzeczy miÅ‚ują†(Flp 3, 18–19); i gdzie indziej: „Pokarm dla brzucha, a brzuch dla pokarmów; lecz Bóg i ten i te zniweczy†(1 Kor 6, 13). W koÅ„cu ten w peÅ‚ni uniknie zepsucia i żarÅ‚ocznoÅ›ci brzucha, kto nie tylko zachowuje oszczÄ™dność w spożywaniu uczt (to jest posiÅ‚ek zawsze spożywa gÅ‚odny), lecz także gardzi peÅ‚niejszymi i przyjemniejszymi biesiadami – wyjÄ…wszy konieczne potrzeby ciaÅ‚a oraz podejmowanie goÅ›ci.