Nie proście, mnie, kapłana, o Komunię Świętą na rękę, nie łamcie mojego sumienia

Dawid Mysior ujawnił treść listu, jaki napisał do niego pewien kapłan na temat presji wobec księży, by udzielali Komunię Świętą na rękę.

Duchowny opisał różnicę między tym, czego uczył się w seminarium a praktyką duszpasterską:

– Wielu księży jest zmuszanych przez swoich bezpośrednich przełożonych, proboszczów, a nawet biskupów do udzielania Komunii na rękę, co w drastyczny sposób łamie ich sumienia. Byli bowiem od najmłodszych lat uczeni jako ministranci, że w każdej najmniejszej Kruszynie Hostii jest cały Bóg. Że po to stoją obok księdza z pateną, aby Pan Jezus w Hostii czy w Jej okruszku nigdy nie spadł na ziemię. W seminarium byliśmy uczeni, jak prawidłowo puryfikować naczynia liturgiczne, z jaką dbałością prać tzw. bieliznę kielichową.

Kapłan zapytał o sens tych aktów:

– Jak zrozumieć logikę tej sytuacji, że jako kapłan muszę dbać o cząstki Hostii przy ołtarzu, a nie muszę o nie dbać w momencie udzielania samej Komunii Świętej? Poza tym, jeżeli wierny sam sobie wkłada Najświętszy Sakrament do ust, to kto w tym momencie udziela Komunii Świętej jako sakramentu? Wierny sam sobie? Czy zatem można powiedzieć, że każdy wierny udzielający sam sobie Komunii Świętej staje się w tym momencie jej szafarzem?

Ksiądz wyznał, jak wygląda sytuacja kapłanów, którzy nie godzą się na takie traktowanie Ciała Pana Jezusa.

– Jest wielu księży, którzy mają świadomość tych rzeczy, zdecydowanie nie chcą udzielać Komunii Świętej na rękę, jednak są do tego zmuszani poprzez szantaż, straszeni biskupami lub tym, że każdego roku będą przynoszeni w inne miejsce, aby ich poglądy nigdzie się nie rozkrzewiły. Wielu milczy, bojąc się o siebie samych, niektórzy walczą mniej lub bardziej, w końcu niektórzy myślą o przejściu do instytutów tradycyjnych, abym tam spokojnie móc głosić i realizować naukę prawdziwie katolicką.

Duchowny zaapelował do widzów kanału Dawida Mysiora.

– Mam nadzieję, że dzięki temu programowi moje słowa dotrą do szerszego kręgu odbiorców i ludzie w końcu zrozumieją, że proszą o Komunię Świętą na rękę kapłana, który ma prawdziwie katolicką wiarę, zwyczajnie łamią jego sumienie. Moje już jest wielokrotnie połamane, choć, jak tylko mogę, staram się tłumaczyć i odmawiać tej formy Komunii Świętej.

Całość poniżej:

Leave a Reply