Papież wysłucha ojca Szustaka, parafian i niewierzących? Przygotowania do synodu

Od października 2021 r. do października 2023 r. potrwa Synod Biskupów pod nazwą „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”.

Inicjatywa będzie podzielona na 3 części – diecezjalną, krajową i rzymską.

Wydarzenie rozpoczyna się w dniach 9-10 października w Watykanie, po czym rusza 17. dnia miesiąca w każdej diecezji świata. Wyznaczone przez ordynariusza osoby lub zespoły złożone z duchownych i świeckich mają zbierać opinie od wiernych. Ten etap zakończy się w kwietniu, wówczas powołani przez ordynariusza przekażą wnioski na szczebel krajowy. Wtedy rozpoczną się konsultacje na poziomie episkopatów i zakończy się we wrześniu 2022, by podjąć obrady w wymiarze kontynentalnym, które potrwają do marca 2023.

Sekretariat Synodu przygotuje kwestionariusz i wskazówki jako pomoc w gromadzeniu opinii wśród członków Kościoła. Do komisji przygotowującej synod zostało powołanych 41 osób, w tym 26 do zajęcia się teologicznymi uzasadnieniami synodalności Kościoła oraz ewentualnym przygotowaniem propozycji dotyczących rewizji prawa kanonicznego. Z kolei 10 osób znajdzie się w komisji metodologicznej, która ma pomóc lokalnym strukturom w przebiegu procesu. Koordynatorką komisji metodologicznej i podsekretarzem Synodu została s. Nathalie Becquart.

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaznaczył, że nie było jeszcze w historii Kościoła obrad na tak szeroką skalę. Zaangażować mogą się wszyscy ochrzczeni, także ci, którzy nie chodzą do kościoła. Metropolita poznański zauważył, że dotąd uczestnictwo w synodach nawet ze strony kół parafialnych była niewielka, być może z powodu braku poczucia kompetencji, obojętności na pewne sprawy lub nieufności do synodu jako instytucji zbyt ostrożnej. Arcybiskup zaznaczył także, że niekiedy, mimo chęci do dyskusji, brakuje konkretnych działań. Przytoczył także słowa papieża Franciszka, który wskazuje, że synod to nie parlament, ale poddanie się Duchowi Świętemu i ewangelizacja. Zdaniem abp Gądeckiego podstawą dla synodu jest Sobór Watykański II i encyklika Franciszka „Evangelii gaudium”. Przewodniczący KEP potwierdził, że również Kongres Katoliczek i Katolików oraz o. Adam Szustak są zaproszeni do włączenia się do prac we wspólnocie Kościoła, byleby zachowywany był szacunek wobec biskupów. Hierarcha przestrzegł również przed dostosowywaniem się do świata i wezwał do prowadzenia się Duchowi Świętemu.

Do zaangażowania się we wspólny głos Kościoła każdego parafianina zachęcił również metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Źródło: Opoka.news, Vaticannews.va, Wprost.pl, RadioPlus.pl, KongresKK.pl, Miesiecznik.Znak.com.pl, Sw.Krzyz.com

Leave a Reply