Talibowie przejmują władzę nad Afganistanem? Trwa potężne oblężenie

Siły talibskie okrążyły Herat na zachodzie kraju, w którym żyją Tadżykowie. Ofensorzy rekrutują się zaś z Pasztunów. Atakujący zdobyli już kontrolę nad mostem Malan. Przywódca obleganej grupy etnicznej Mohammad Ismail Khan wzywa władze w stolicy do wsparcia drugiego największego miasta w Afganistanie.

Khan w latach 90-tych kontrolował wiele zachodnich terenów Afganistanu przewodząc w tym czasie mudżahedinom walczącym z Armią Radziecką.

Walki o miasto trwają od 4 lat. Rzecznik afgańskiego Ministerstwa Obrony Fawad Aman powiedział, że dziś setki żołnierzy dotarło do Heratu.

Atakowane są także Lashkar Gah i Kandahar na południu kraju. Prawdopodobnie przejęte są także przejścia na granicy z Iranem, Pakistanem i Turkmenistanem, tym samym Talibowie przejęli dochody z ceł. Zdobyli także wiele obszarów wiejskich. W samym Kandahar odwołano loty, gdy rakiety ofensorów dosięgnęły tamtejszego lotniska. Miastu grozi katastrofa humanitarna. Zdaniem deputowanego Gula Ahmada Kamina Talibowie chcą uczynić Kandahar stolicą ich islamskiego emiratu.

Amerykanie i Afgańczycy dokonali nalotów zabijając kilkudziesięciu bojowników. Jednak Talibowie zajęli też miejsca w rodzinnych domach, co utrudnia ich odepchnięcie oraz uniemożliwia użycie artylerii.

Zginął również strażnik placówki Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Z kolei sami talibowie twierdzą, że… to nie oni stoją za atakiem.

5 lipca przy granicy z Tadżykistanem pojawiła się flaga Talibów. 312 afgańskich żołnierzy opuściło placówkę i schroniło się w Tadżykistanie.

Walki rozpoczęły się w czasie przyspieszonego odwrotu wojsk amerykańskich z Afganistanu.

Źródło: BBC.com, Kresy.pl, RP.pl

Leave a Reply