Połosak: Rosja straszakiem Niemiec, by unia europejska przetrwała

Andrzej Połosak w swym artykule na Konserwatyzm.pl stwierdził, że Niemcy również dziś realizują politykę Mitteleuropy, czyli wykorzystują unię dla zdominowania krajów Europy Środkowo-Wschodniej, aby w ten sposób budować siłę swojej gospodarki na świecie. Jednak tym razem także Rosja jest znaczącym elementem we wzroście niemieckiej pozycji w świecie. Bez niej trudniej kontynuować ekspansję poprzez poszerzanie unii o kolejne, zastraszone przez wizję rosyjskiego zagrożenia kraje.

Publicysta nawiązał do koncepcji Mitteleuropy oraz jej praktycznej realizacji. Podkreślił, że Cesarstwo Niemieckie charakteryzowało się nadprodukcją przemysłową, którą musiało skutecznie redukować na rynkach zbytu. Tę rolę przejmowały państwa na wschodzie, m.in. Polska, które stawały się równocześnie dostarczycielem żywności. Z kolei podczas I wojny światowej Niemcy wysłali Lenina do Rosji, nie tylko zatrzymując front wschodni, lecz i zdobywając tam wpływy. Jednak sprawy się skomplikowały i Niemcy, przegrywając wojnę, doznali zmiany władz, a zatem i kierunku ich polityki. Ten sojusz atoli cały czas się odradzał, do czasu, aż Rosja nie stawała się zagrożeniem, czyli prawdopodobnie po przejęciu władzy przez Stalina. Połosak zauważył, że Lenin jest chętnie przyjmowany na europejskich salonach, lecz nie jest tak już ze Stalinem. Przykładem uhonorowania Lenina jest jego pomnik w Gelsenkirchen.

Podczas upadania Związku Radzieckiego Republika Federalna Niemiec szybko nawiązywała kontakty z były republikami Sowietów. Wobec samej Rosji Niemcy działali aktywnie gospodarczo, by nie pozwolić na przejęcie wpływów w byłym ZSRR przez Stany Zjednoczone, co, jak stwierdził Połosak, było tam rzeczywistą obawą. Przykładem jest działalność w tym kraju koncernów Volkswagen, Mercedes-Benz. i BMW. Oprócz nich swój biznes rozwija także amerykański Ford czy francuskie Renault, czy włoskie Aermacchi w przemyśle zbrojeniowym, produkujące samoloty Jakowlew Jak-130, które w Polsce są znane jako Aermacchi M-346. Dziś RFN nie jest chętna do nakładania restrykcji na Federację Rosyjską, mimo poszerzania przez nią swego terytorium kosztem państw aspirujących do wstąpienia do unii europejskiej, jak Ukraina czy Gruzja.

Publikację skomentował ciekawą uwagą prof. Adam Wielomski:

Źródło:

https://konserwatyzm.pl/polosak-wladimir-putin-made-in-germany/?fbclid=IwAR1Mf5KMsF3dkskU-svZ7WAkYFaKSxTA5ebc6Qlq08C7_Qy-0sc0uM0CBvo

https://www.tysol.pl/a50076-Tylko-u-nas-Michal-Bruszewski-Niemcy-postawili-pomnik-swojemu-agentowi-Leninowi

https://twojahistoria.pl/2017/10/18/kto-naprawde-sfinansowal-rewolucje-pazdziernikowa/

Leave a Reply