Porozumienie chce rozszerzenia ustawy medialnej o państwa OECD

Nowelizacja ustawy medialnej to projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości pod kierunkiem Marka Suskiego. Wedle niej na polskim rynku mogłyby funkcjonować tylko te media, których kapitał nie jest w ponad 49% oparty na zagranicy, z wyjątkiem państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Porozumienie, jako jedna z sił tworzących rządzącą Zjednoczoną Prawicę, poprze ustawę tylko w razie rozszerzenia wyjątku o kraje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin argumentuje to stanowisko dobrą współpracą gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi, jako gwaranta bezpieczeństwa Polski, które, jak przyznał Gowin, są najważniejszym członkiem OECD. Rzeczniczka partii, Magdalena Sroka podkreśliła, że Chiny, państwa Arabskie i Rosja (jakkolwiek ubiega się o członkostwo w OECD) nie będą miały możliwości większościowych udziałów w mediach. Gowin dodał, że jest przeciwny ograniczaniu wolności i pluralizmu mediów, do których utrzymywania, jego zdaniem, należy również TVN. Rozszerzenie zapisów o kraje OECD, w jego opinii, motywowane jest kierowanie się przez nie tymi samymi wyznacznikami kulturowymi i cywilizacyjnymi w zakresie wolności słowa.

Z kolei Kukiz’15 podkreśla, że takie przepisy istnieją już w Niemczech, Austrii czy Francji, gdzie zagraniczni udziałowcy mogą stanowić najwyżej 20%. Partia ta domaga się jedynie odrzucenia możliwości wykupywania akcji przez spółki skarbu państwa.

W tej sprawie interweniowała ambasada USA. Spotkanie Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witoldem Kołodziejskim miało odbyć się 16 czerwca, lecz nie doszło do skutku. Stany Zjednoczone chcą chronić interesy grupy TVN, którego właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Koncesja wygasa 26 września. Od lutego 2020 r. KRRiT nie odpowiedziała na prośbę o jej przedłużenie.

Sprawę skomentował na swoim profilu Facebookowym profesor zwyczajny nauk społecznych i kierownik Katedry Teorii Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Adam Wielomski:

,,Tłumaczą nam, że bez TVN opozycja zostanie bez swojego głównego medium. To prawda. Ale czy jest rzeczą normalną, że opozycja funkcjonuje w oparciu o medium należące do zagranicznego kapitału? Co to? Republika bananowa?#tvn

Źródło: Kresy.pl, TVP.Info, KlubJagiellonski.pl, wPolityce.pl, Wikipedia, Bankier.pl, Wprost.pl

komentarz łucznika Izydora: To, że USA ma kasę i siłę, to nie znaczy, że my mamy jakąś ,,konieczność dziejową”, by być pod ich parasolem nawet w sprawach kultury (sic!), czyli mediów. Do tego nasza ustawa byłaby bardzo liberalna w porównaniu do tych 20% w Niemczech, Austrii czy Francji. Tak naprawdę powinna się ona odnosić do każdego kapitału zagranicznego, bez względu na przynależność do jednej czy drugiej międzynarodowej organizacji. Poza tym TVN to stacja antykatolicka i antypolska, co wielokrotnie wykazywała i wykazuje. Poprawka Kukiza jest bardzo sensowna. Kapitał prywatny w rękach prywatnych, a nie w rękach jednego, drugiego czy trzeciego państwa.

Leave a Reply