Nord Stream 2, czyli Ukraina ma siedzieć cicho, a Niemcy rzekomo pomóc

W ostatnim czasie Bloomberg ujawnił zarys nowej umowy USA z Niemcami i pozostałymi państwami w sprawie gazociągu na Morzu Bałtyckim, który jest projektem gospodarczym władz Kremla.

W ramach wsparcia dla ukraińskich aspiracji Stany Zjednoczone i Niemcy mają wesprzeć sektor energetyczny tego kraju.

Amerykanie, według portalu Politico, mieli ostrzegać Ukraińców przed krytykowaniem porozumienia, grożąc pogorszeniem relacji z USA. Wcześniej Agencja Prasowa Bloomberg donosiła, że uzgodnienia miałyby zaakceptować projekt rosyjskiej gospodarki, a w ramach rekompensaty dla Ukrainy wesprzeć tamtejszą energetykę np. w postaci elektrowni i pokryć straty kraju z powodu pozbawienia go zysków z opłat przesyłowych rosyjskiego gazu. Z drugiej strony wsparcie w kwocie 1 mld dol. miałoby pochodzić z Zielonego Funduszu. Do tego miało dojść zaangażowanie Niemiec w projekt Trójmorza, który od początku miał być uniezależnianiem się Europy Środkowo-Wschodniej od Wschodu i Zachodu. Poza tym Niemcy mieliby uderzyć na swoim i międzynarodowym podwórku w Rosję za pomocą restrykcji np. na surowce energetyczne dostarczane do unii europejskiej. Jednak umowa nie zawiera tzw. opcji ,,wyłącznika”, która polega na ograniczeniu poboru rosyjskiego gazu w razie zagrożenia dla Ukrainy ze strony Rosji. Niemcy mają też pomóc Ukrainie w przedłużeniu kontraktu gazowego z Rosją o kolejne 10 lat.

Dyplomaci światowego hegemona wiedzą także, że Polska nie będzie przychylna postanowieniom porozumienia, które wkrótce zostanie oficjalnie ogłoszone, niemniej, ich zdaniem, nasze państwo powinno przyjąć te ustalenia jako tzw. ,,mniejsze zło”. Administracja Joe Bidena miała też nakłaniać Ukrainę do nie informowania społeczeństwa o krytycznych opiniach członków Kongresu Stanów Zjednoczonych, które mogą przerodzić w oficjalny sprzeciw wobec polityki prezydenta Bidena. Amerykanie mieli także grozić odwołaniem zaproszenia prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu.

Źródło: Kresy.pl, PolskieRadio.pl, Energetyka24.com, RadioSzczecin.pl, Isidorium.info

komentarz łucznika Izydora: Można odnieść wrażenie, że Stany Zjednoczone Ameryki oddają przywództwo w Europie Republice Federalnej Niemiec. Zastanawia tylko, jaką rolę odgrywa tu dokładnie Rosja. Na pewno USA chcą się teraz skupić na innych regionach świata, np. na konkurencji z Chinami.

Leave a Reply