Słowacja: Papieża mogą powitać tylko zaszczepieni

W dniach 12-15 września papież Franciszek odwiedzi Słowację. Wstęp na spotkania z następcą Apostołów będą mieli tylko zaszczepieni.

Przewodniczący Episkopatu Słowacji arcybiskup Stsanislav Zvolensky i minister zdrowia Słowacji Vladimir Lengvarsky poinformowali, że tylko osoby zaszczepione będą mogły wziąć udział w Mszach św. i nabożeństwach podczas pielgrzymki Franciszka. Hierarcha uznał, że to jedyny sposób, by dopuścić większą liczbę wiernych do papieża, gdyż, zgodnie z obecnymi restrykcjami, liczba przybyłych przekraczałaby przepisy państwa słowackiego.

Źródło: DoRzeczy.pl, PolskieRadio24.pl

Komentarz łucznika Izydora: A jeśli ktoś pragnie spotkać się z Ojcem Świętym, ale nie uważa, by przyjęcie szczepienia wchodziło w sferę obowiązków moralnych w Kościele Chrystusowym, to nie może i powinien spędzić ten czas przed telewizorem? Czy taka polityka spotkań będzie rozwijana? Chrystus i Jego Apostołowie przychodzą do wszystkich ludzi, nie można traktować człowieka, który nie ma stwierdzonego zakażenia koronawirusem jak potencjalnego terrorystę z zapalnikiem we własnym ciele. Zresztą, im wyżej ktoś stoi, tym bardziej jest posłany do ludzi spoza różnorako kształtowanych kręgów. Tu nie chodzi nawet o przywileje dla zaszczepionych, co dzieje się w niektórych miejscach, że zaszczepieni nie są wliczani do osób uczestniczących w wydarzeniu, dzięki czemu większa liczba niezaszczepionych może w nich uczestniczyć. Tu już jest jawny podział – jedni mogą, drudzy nie mogą i tyle. To nie jest ani sprawiedliwe ani miłosierne. Nie wiem, czy papież Franciszek, który pragnie wychodzić na peryferie, jest zadowolony z takich negocjacji władz duchowych Słowacji z władzami świeckimi tego kraju. Rozumiem troskę Episkopatu Słowacji, lecz nie jest to decyzja, która licuje z powszechnością Kościoła.

Leave a Reply