Savoir vivre codzienności, czyli po prostu być wrażliwym. Refleksja o przyjaźni

Taka mnie dzisiaj naszła refleksja… Ludzie myślą, że to głupota. Ba, że dobrze to wypełniają! Tymczasem, gdy zatrzymać się w biegu i spojrzeć w lustro… Lepiej – by spojrzeć na nasze siostrę i brata.

Są osoby, które szczególnie cenię za dobre słowo i nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo to buduje, oczywiście, gdy jest to szczere, z głębi serca. Wówczas chce się żyć, człowiek zyskuje sens tego, po co żyje.

Są i osoby, które mogłyby nad tym popracować.

Sam staram się motywować dobrym słowem, sprawiać, by mój bliźni czuł się lepszym człowiekiem, docenionym, zauważonym, by miał siły i motywację, by działać. Wiarę i nadzieję, by dążyć do zwycięstwa.

Szkoda, że nie udaje mi się poświęcić każdemu tyle czasu i troski, ile mu się należy, w świetle tego, czego Bóg od nas oczekuje, co Bogu byłoby miłe. Miłość bliźniego polega bowiem na zainteresowaniu się drugim człowiekiem, wrażliwości na jego problemy, przeżycia, troski.

Z kolei przyjaźń to coś więcej niż znajomość czy koleżeństwo.

Czego oczekuje się od przyjaciela? Wzajemności.

Co powinien czynić przyjaciel? Przypominać swemu bliźniemu, jak ważny jest dla niego, jak wielkim darem Bożym jest w jego życiu.

Co czynić, aby wzmacniać przyjaźń? Starać się przekładać tę relację na wspólną praktykę, np. pasję.

Jak powinien zachowywać się przyjaciel? Nie tylko dzielić się tym, co przeżywa, ale i słuchać uważnie, być wrażliwym i pokrzepić dobrym słowem i wzmocnić radosnym duchem. Być towarzyszem, być właśnie takim dobrym duchem.

Pismo Święte mówi nie o budowaniu czyjegoś ego, ale o tym, by, jak powiada Święty Augustyn, ,,pielęgnować przyjaźnie”:

,,Miła mowa pomnaża przyjaciół, a język słodko mówiący uprzejme pozdrowienia”

,,Wierny bowiem przyjaciel potężna obrona, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość.Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bojący się Pana. Kto się boi Pana, dobrze pokieruje swoją przyjaźnią bo jaki jest on, taki i jego bliźni.”

Syr 6, 5 i 14-17

Leave a Reply