Donald J. Trump – podsumowanie kadencji – Wojciech Bizoń

Donald Trump, człowiek zarówno kochany jak i znienawidzony, szanowany i pogardzany, kontrowersyjny i zabawny. Jakoże kadencja dobiegła końca, warto podsumować jego poczynania na przestrzeni minionych 4 lat.

Zacznijmy od początku, Donald Trump, mający nie małe sukcesy w showbiznesie oraz uwielbiany przez media, postanawia ubiegać się o kandydaturę na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co go do tego zachęciło? Trudno powiedzieć. Pewne natomiast jest to, że jego popularność medialna bardzo ułatwiła zwycięstwo w wyborach.

Obietnice wyborcze

Założeniami programu wyborczego Donalda Trumpa były: renegocjacja umów handlowych z Chinami, Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (Amerykański skrót NAFTA) i porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym, zaostrzenie prawa imigracyjnego wraz z budową muru na granicy z Meksykiem, (którego koszt miałby zostać przerzucony na państwo Meksyk), likwidacja wprowadzonego przez administrację Baracka Obamy systemu opieki zdrowotnej, zwanego potocznie Obamacare, a także znaczące obniżki podatków i reforma programu pomocy weteranom. W następstwie zamachów terrorystycznych w Paryżu 13 listopada 2015 Donald Trump wezwał do wprowadzenia zakazu wjazdu muzułmanów oraz większej liczby uchodźców z Syrii do Stanów Zjednoczonych. Na liście elementów jego programu znalazła się również deportacja około 11 milionów nielegalnych imigrantów przebywających na terenie USA.

Donald Trump krytycznie wypowiadał się także na temat NATO, twierdząc, że pakt ten jest niekorzystny finansowo dla Stanów Zjednoczonych i ewentualną pomoc w ramach niego dla sojuszników jako prezydent uzależniłby od tego, czy wypełniają oni swoje zobowiązania wobec USA. Ponadto podkreślał, że ma pozytywne zdanie na temat prezydenta Rosji, Władimira Putina, a także wskazywał na potrzebę współpracy Stanów Zjednoczonych z Rosją przeciwko Państwu Islamskiemu. Donald Trump popierał również w pełni drugą poprawkę i był przeciwny ograniczaniu dostępu obywateli do broni. Polakom obiecał także zniesienie wiz turystycznych.

Obietnice niespełnione i zasługi

Do niespełnionych obietnic wyborczych Donalda Trumpa należą: nieusunięcie, lecz jedynie zmodyfikowanie Obamacare, zbudowanie znacznie krótszego kawałka muru niż zapowiadane, a w dodatku Amerykanie sami za niego musieli płacić zamiast Meksyku. Mówił o wydaleniu z Ameryki 11 do 12 milionów nielegalnych imigrantów, a zostało wydalonych mniej niż 3 miliony, mówił o wsadzeniu do więzienia Hillary Clinton, nie zostało praktycznie nic w tem kierunku zrobione, tak samo jak z wysyłaniem przez Clintonów ściśle tajnych wiadomości poprzez prywatnego maila. Przed oficjalną prezydenturą Donald Trump mówił stanowczo o walce z Państwem Islamskim, jak już objął stanowisko prezydenta, to nie angażował się albo mało czynił w tym kierunku.

Do sukcesów Trumpa należą mianowicie: znaczne obniżenie podatków, zakończenie wojny, w którą Ameryka była zaangażowana oraz niewypowiedzenie żadnej wojny w trakcie swojej kadencji, co oznaczało cztery lata pokoju po 40 latach nieustannej wojny. Wzmocnił gospodarkę do najwyższego od czasów II wojny światowej poziomu, osiągnięcie definitywnego pokoju z Koreą Północną (był również pierwszym prezydentem USA, który tam postawił stopę po Koreańskiej wojnie domowej), procentowo dość niski wskaźnik zachorowań na SARS-COV19.

Przyczynił się znacznie do potępienia i oznaczenia KKK (Ku Klux Klan) jako organizacji terrorystycznej, jednak został w tej kwestii zablokowany przez demokratów na kongresie. Dawał nadzieję milionom Amerykanów na jak najspokojniejsze przejście globalnego kryzysu.

Dążył również do ujawnienia oszustwa wyborczego, no bo jak to możliwe, żeby ZMARLI głosowali na Bidena? Są również nagrania, na których wyraźnie widać, że ludzie zbierający głosy fałszują je.

W skrócie, choć jego kadencja była chaotyczna i wiele rzeczy, które obiecywał, nie udało mu osiągnąć, natomiast rzeczy do których dążył albo które osiągnął, przykrywają owe minusy. A jego postępowanie na arenie międzynarodowej to, cóż, temperament.

Leave a Reply