architecture bright building capitol

Początek końca potęgi – Wojciech Bizoń

6 stycznia tego roku odbyło się wydarzenie, które było dosyć długo zapowiadane. Mianowicie „The Big Trump Rally”, czyli powyborczy zlot ludzi popierających Trumpa, zorganizowany głównie przez nich samych. Trump namawiał do pójścia pod Kapitol Stanów Zjednoczonych, żeby dać wyraźnie znać, że naród Amerykański żąda ponownych wyborów.

Aby w pełni zrozumieć tę sytuację, należy cofnąć się w czasie o kilka miesięcy wstecz. Ameryka, wybory prezydenckie 2019. Podczas liczenia głosów zostało udowodnione oszustwo w trakcie wyborów, ponieważ osoby zmarłe (!) oddawały głosy na Bidena, co jest oczywistym absurdem. Od tego momentu Ameryka podzieliła się na dwa główne obozy: pro-Trump oraz pro-Biden. Ludzie, którzy byli za Trumpem, żądali ponownych wyborów, natomiast ludzie popierający Bidena uważają, że wybory się już odbyły i nie da się już nic zmienić.

Już od 18stego grudnia Mike Pence dość często powtarza, że to Biden (mimo fałszerstwa) wygrał wybory, co tylko podburzało nastroje ludzi chcących nowych wyborów. Po ostatnim powyborczym zlocie Republikanów w Georgii Trump namawiał przybyłych do pójścia pod Kapitol i żądania tego, co im się należy. Niemal wszyscy obecni polecieli samolotami do Waszyngtonu, żeby zaprotestować, również ludzie z innych, bliższych lub dalszych, zakątków Ameryki przybyli na Costitution Avenue. Pierwsze duże zbiorowiska zaczęły się pojawiać około 11:00 czasu wschodnioamerykańskiego, a o 17:00 czasu naszego. Już o 17:35 naszego czasu było ponad milion ludzi pod Kapitolem! A ta liczba ciągle i bardzo szybko rosła. Niestety, dwie godziny później sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli i całe rzesze ludzi wtargnęły siłą do Kapitolu, najpierw od frontu, później również od tyłu, miażdżąc jakikolwiek opór.

Przez prawie 6 godzin Kapitol był zajęty przez protestujących, później został oczyszczony przez służby bezpieczeństwa, głównie Gwardię Narodową oraz SWAT.

6 stycznia zginęły w budynku oraz okolicy Kapitolu cztery osoby w wyniku strzelanin oraz zostały wyrządzone dość spore szkody, głównie drzwi były niszczone, by móc przedostać się dalej do budynku.

Zdjęcie: Pexels Free Photos

Leave a Reply