Rozmowa z Królem Życia: Wychodzenie z siebie do prawdziwego światła – odcinek 19

,,I nazwał Adam imionami ich wszystkie zwierzęta i i wszystko ptactwo powietrzne, i wszystkie zwierzęta ziemi; lecz Adamowi nie znajdował się pomocnik podobny jemu. – Przypuścił tedy Pan Bóg twardy sen na Adama; a gdy zasnął, wyjął jedno żebro z niego, i napełnił ciałem miejsce jego. I zbudował Pan Bóg z żebra, które wyjął z Adama, niewiastę i przywiódł ją do Adama” – Księga Rodzaju, rozdział II, wersety od 20 do 22.

Człowiek ma w sobie tęsknotę do czegoś głębszego i większego. Szuka szczęścia w rzeczach cielesnych, materialnych. Podziwia wiele rzeczy stworzonych, lecz chciałby dzielić się tym, czym został obdarzony. Człowiek uczciwy pragnie bowiem być wdzięcznym wobec Boga za każdą rzecz, jakiej doświadcza. Stwórca wszak dał człowiekowi, w odróżnieniu od innych stworzeń, inteligencję i rozum.

Nieraz jednak jesteśmy przywiązani do różnych rzeczy. Albo stoimy w miejscu albo pędzimy jak pociąg. Dopiero jak Bóg dopuści zderzenie z czymś twardym, to budzimy się z letargu. Nagle uświadamiamy sobie, że jesteśmy przeznaczeni do życia dla Nieba, a nie dla nigdy nie zaspokajanych przyjemności. I wówczas, gdy jesteśmy tak słabi, że nie potrafimy sięgnąć po to, co nas dotąd uzależniało i niszczyło, potrafimy spojrzeć na innych i siebie samego. Dotąd bowiem nad Boga, bliźniego i siebie samego miłowaliśmy bardziej rzeczy doczesne i materialne. Dostrzegamy nasze ograniczenia i to, co naprawdę w życiu jest ważne. Potrzebujemy osobowej relacji, gdyż zwierzęta, rośliny czy przedmioty nie są osobami, jeno stworzeniami Bożymi. My również nimi jesteśmy, lecz możemy ,,dotknąć” Boga. Nasze życie nie kończy się wraz z obumarciem ziemskiej skorupy, ale przechowywane jest w wiecznym istnieniu. Oczywiście to od nas zależy, czy istnienie wyższe, szczęśliwe, czy niższe, piekielne. Choć w przypadku tego drugiego to lepiej, by się taki nie narodził… Niestety, narodzili się i wciąć się rodzą. Dlatego tak ważne jest nasza relacja, łączność infrastrukturalna między Ziemią a Niebem, budowanie społeczeństwa, które opiera swą jedność na miłości.

Zdjęcie: https://myvimu.com/exhibit/20087517-stworzenie-ewy

Leave a Reply