Francja: – Nie przestaniemy protestować, dopóki po prostu nie oddacie nam kościołów

W Nantes, Lyonie i Wersalu odbywają się protesty Katolików wobec zakazu sprawowania liturgii z udziałem wiernych. Francuzi nie chcą znowu wysłuchiwać Mszy Świętej przed komputerem.

Na decyzję rządu z 29 października o kolejnym lockdownie odwołanie złożył Episkopat Francji, lecz Rada Stanu, czy najwyższy sąd administracyjny, utrzymała wyrok w kwestii kościołów. Gremium powołuje się na przypadki nieprzestrzegania obostrzeń sanitarnych znalezionych w internecie. Przewodniczący Episkopatu abp Eric de Moulins-Beaufort podkreślał, że w kościele nie było żadnych ognisk zakażenia i są one znacznie bardziej bezpieczne niż np. placówki handlowe. Hierarcha zaznaczył, że Najświętsza Ofiara nie jest jedynie sposobem praktykowania wiary, ale jej źródłem i szczytem. Sami wierni zorganizowali petycję, którą podpisało 100 000 osób. Współautorka petycji Genevieve Chotard powiedziała, że wprowadzenie tych ograniczeń następuje kilka godzin po uczczeniu premiera Jeana Castexa ofiar zamachu terrorystycznego w katedrze Nicei, w której zginęły 3 osoby, w tym kościelny, któremu ścięto głowę, do tego miało być kilku rannych. Nożownik został już ujęty przez policję. Według burmistrza Christiana Estrosiego napastnik krzyczał ,,Allahu Akbar”. Duchowni zaznaczają, jak ważny dla ludzi jest również dostęp do Sakramentów. Na razie dozwolona jest jedynie indywidualna praktyka duszpasterska i uroczystości pogrzebowe do 30 osób.

Manifestacje odbywają się w pokojowy sposób, zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi, przy ustaleniach z lokalną prefekturą i w asyście policji.

Przed katedrą Świętych Piotra i Pawła w Nantes w publicznym Różańcu uczestniczyło około 600 osób. W piątek będą się modlili przed katedrą Notre-Dame w Paryżu.

Źródło: PCh24.pl, Prawy.pl, RadioMaryja.pl, pl.Sputniknews.com, Kosciol.Wiara.pl, religie.Wiara.pl, archwwa.pl, Niedziela.pl

komentarz łucznika Izydora: Dziwne jest jednak, że tuż po zamachu biskup André Marceau wszystkie kościoły w Nicei zostały zamknięte, zaś solidarność z Francją i potępienie aktu wyraziły… władze Indii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji, jak i sekretarz generalny ONZ Stephane Dujarric. Dodając do tego lockdown obejmujący również kościoły wychodzi nam, jakby ktoś tylko liczył na taką prowokację, by jeszcze bardziej ograniczyć Kościół i trudno wierzyć w szczerość tych słów. Dobrze, że Episkopat nie zgadza się z niesprawiedliwym wyrokiem rzekomo sprawiedliwego państwa. Sprawiedliwość bowiem liczona jest nie tylko w prawie stanowionym, ale i w prawie Bożym i naturalnym, o czym wspominał Święty Tomasz z Akwinu mówiąc, że niesprawiedliwe prawo nie obowiązuje. Oczywiście, z rozsądkiem i bez gorszenia innych należy do tej sprawy podchodzić.

Leave a Reply