Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego: Maseczki w wolnej przestrzeni mogą tylko szkodzić

Profesor Bogusław Machaliński zauważył występowanie niepokojących chorób związanych z noszeniem maseczki. Podkreślił też, że są one tylko częściowo skuteczne. Do sprawy wcześniej odnosił się profesor Ryszard Rutkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Rektor PUM powołał się na swoje obserwacje, zgodnie z którymi księża i biegający sportowcy dostają czyraki poprzez zapalenie przedniej części oczodołu.

Prof. Machaliński przytoczył szwajcarskie badania sprzed dwóch tygodni, które wskazują, że po 2 godzinach noszenia bawełnianej lub fizelinowej maseczki tworzy się tam siedlisko bakterii, grzybów i pierwotniaków. Te, wraz z dwutlenkiem węgla, przenikają do oczu. Maseczki ograniczają tylko transmisję powietrzną wirusa.

Wcześniej podobnymi i mocniejszymi wnioskami podzielił się profesor Ryszard Rutkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz uważa, że większa liczba testów wykrywających koronawirusa nie oznacza, że ludzie przestali zmagać się z innymi chorobami. Według niego jest to tworzenie przez rząd pandemii strachu. Profesor Rutkowski stwierdził, że ministerstwo zdrowia nie rozmawia z klinicystami z pulmonologii, alergologii, dermatologii, endokrynologii, kardiologii, intensywnej terapii, chorób zakaźnych, onkologii i psychiatrii, lecz opiera się tylko na modelach matematycznych, epidemiologach i wirusologach. Naukowiec sprzeciwił się także nakładaniu maseczek i zdecydowanych ograniczeń w kontaktach społecznych całemu społeczeństwu. Podkreślił, że kraje, które nawet rygorystycznie stosowały te wytyczne, są dalej jednymi z najbardziej dotkniętych koronawirusem, a więc Hiszpania, Francja i Wielka Brytania. Zdaniem profesora naturalnymi metodami walki są oczywiście mycie rąk oraz pozostawanie w domu osób z katarem, kaszlem lub gorączką. Zaapelował by ,,przestano wreszcie codziennie kłamać”, że maski bawełniane są ochroną przed wirusem, gdyż lekarze pracujący przy tych pacjentach noszą tylko maseczki chirurgiczne lub maski N95 lub przyłbice.

Źródło: DoRzeczy.pl, Wikipedia

Leave a Reply