Lekarz spokojnie i merytorycznie o mitach wokół koronawirusa

,,Nieprawdą jest, że na koronawirusa nie mamy leków, to że nie ma leczenia przyczynowego, nie znaczy że nie ma skutecznej terapii” – napisała specjalistka od chorób płuc, profesor Ryszarda Chazan.

Publikujemy ocenę dotyczącą podejścia do kwestii związanych z koronawirusem, którą wyżej wymieniona autorka opublikowała na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

Profesor Ryszarda Chazan jest alergologiem, pulmonologiem i kardiologiem specjalizującym się w chorobach płuc, alergologii, chorób wewnętrznych i kardiologii.

,,Wyłącz telewizor, włącz myślenie Koronawirus zatrzymał świat

Czy we współczesnym świecie jest jeszcze miejsce na samodzielne myślenie??? Utrzymywanie społeczeństwa w permanentnym panicznym strachu śmiercionośnego wirusa spowodowało, że pomocy medycznej, z powodu takich objawów jak gorączka, katar, kaszel, ból głowy, szuka dziś 2x więcej osób niż w latach ubiegłych, chociaż liczba osób chorych na infekcje dróg oddechowych nie różni się od liczby chorych w latach poprzednich. Wcześniej jednak bardzo rzadko zgłaszaliśmy się do lekarza z objawami przeziębienia, nie wykonywaliśmy masowo testów. Dzisiaj większość tych testowanych osób ma testy ujemne, a osoby z dodatnimi testami są również w większości bezobjawowe lub skąpo/objawowe.

Od lat w sezonie jesiennozimowym brakowało miejsc w szpitalach, ale dzisiaj bardziej niż miejsc w szpitalach (wstrzymano planowe przyjęcia i zabiegi) brakuje personelu, który podobnie jak całe społeczeństwo przebywa na kwarantannie. Moim zdaniem, zbyt dużą wagę przywiązujemy do masowego testowania. Zwiększenie liczby wykonywanych testów, w grupie osób z tzw. kontaktu, zwiększa tylko liczbę osób na kwarantannie, na której obecnie przebywa już ponad 300tys. Według mojej skromnej wiedzy przydatność tych testów w procesie terapeutycznym jest znikoma. a koszty ogromne Testy wymazowe PCR, które wykorzystują do namnażania, DNA wirusa, nie są w stanie wykryć materiału genetycznego wirusow RNA a koronawirusy to właśnie wirusy RNA. Oczywiście mamy możliwość dalszej identyfikacji, używając np. bakterii pałeczki okrężnicy do namnażania materiału genetycznego, ale ten proces jest bardzo długi ,trwa tygodnie, jest kosztowny i wymaga dużego doświadczenia i nie jest rutynowo stosowany w diagnostyce.

Może zatem, zamiast straszyć społeczeństwo i epatować codziennie drastycznymi obrazami oddziałów intensywnej terapii i braku respiratorów (tam zawsze leżeli ciężko chorzy i śmiertelność była wysoka) należy poinformować że koronawirusy z nami będą, może nawet zawsze, jak tysiące innych wirusów i musimy nauczyć się z nim żyć. Nieprawdą jest, że na koronawirusa nie mamy leków, to że nie ma leczenia przyczynowego, nie znaczy że nie ma skutecznej terapii . Leczenia przyczynowego nie znamy w wielu chorobach i podobnie jak zakażenia koronawirusem potrafimy je leczyć z dobrym skutkiem. Warto poinformować o tych setkach zgonów dziennie z powodu innych chorób i że część z tych osób umiera z powodu braku dostępy do wczesnej diagnostyki do leczenia i zabiegów.. To byłaby rzetelna informacja.

Nie należy tez opowiadać o skutecznej szczepionce, która będzie jeszcze w tym roku.. Skuteczna szczepionka musi zawierać wirusy o antygenach identycznych ze szczepem powodującym chorobę, zdolne do pobudzenia układu odpornościowego, ale pozbawionych zdolności do wywołania choroby. Jeśli taka szczepionka kiedyś powstanie, to przede wszystkim musi być bezpieczna a ocena bezpieczeństwa wymaga czasu, to są nie miesiąc ale lata.. Niestety wirusy podlegają ciągłym mutacjom . Wiemy że szczepionki często skuteczne zaraz po podaniu , po kilku miesiącach okazują się już mało wartościowe . Są już doniesienia o różnych antygenowo koronawirusach na świecie w tym samym czasie, również o reinfekcjach innym antygenowo koranawirusem. po kilku miesiącach od przechorowania zakażenia.

Trudno uwierzyć KORONAWIRUS zatrzymał świat, a w tym samym czasie na świeci zmarło 60 mln osób , 3mln z powodu infekcji dróg oddechowych 1.5mln na AIDS 1.8mln na gruźlice, 3mln na malarię, 1.5mln na biegunki ale najwięcej zgonów było z powodu tych chorób które w Polsce z powodu „pandemii” maja utrudniony dostęp do diagnostyki i leczenia : 7.5mln osób z powodu choroby niedokrwiennej serca 7.5mln na udar mózgu, 4mln z powodu POChP i 15mln na nowotwór Może jednak warto wrócić do normalności. W domach powinny pozostawać osoby z objawami choroby. a nie osoby zdrowe”.

Źródło: Facebook, Medonet.pl

Zdjęcie: profil Ryszardy Chazan na Facebook’u

Leave a Reply