Jak dowodzić armią, gdy nie jest się dowódcą? O wojnie codziennej

Całe życie o coś walczymy. Kto nie dostrzega tej walki, jest głupcem. Nie jesteśmy bowiem bezwładnym spaghetti latającym po kosmosie. Mamy wolę i wybieramy – nasze decyzje wpływają na to, co tu i teraz, a tym budujemy przyszłość.

Do napisania tej refleksji skłoniła mnie ciekawa informacja o Krzysztofie Krawczyku. Powiedział on w rozmowie z ,,Super Expressem”:

– Będę walczył do ostatniego dźwięku, chyba że od publiczności usłyszę: „Panu już dziękujemy”! Albo Bóg mój zaprosi mnie do swego niebiańskiego chóru. Zapewne skieruje mnie do sekcji polskiej, a tam spotkam tak wielu moich przyjaciół.

Piękna, konkretna, niebiańska wizja. Jeszcze ciekawsze jest jednak to, co powiedziała jego żona, Ewa:

– Na szczęście żyliśmy skromnie i mamy oszczędności. Muzycy znaleźli inną pracę, chórek i kierowcy też.

Piękny przykład – pomyśleli o przyszłości, zbierali oszczędności, byli przygotowani na trudne czasy.

Jeżeli jednak dobrze interpretuję jej słowa, to znaczy, że jeśli nawet sami nie zapewnili swoim pracownikom innego płatnego zajęcia, to przynajmniej wyrazili myślą troskę o nich. Jakże to jest ważne i szlachetne, by

I to jest właśnie ważne – myślenie o przebranżowieniu i dywersyfikacja.

Przydatną myślą jest i to, że nie powinniśmy inwestować zbyt dużo w jaką fortecę. Jeśli bowiem będziemy mieli tylko tę fortecę, to zostaniemy okrążeni i umrzemy z głodu. Lepiej już mieć kilka obozów w lasach. Mniej wygodnie, ale z dostępem do surowców i żywności. Owszem, Pan Jezus w jednej z przypowieści mówił o człowieku, który wszystko sprzedał, by tylko kupić perłę. Lecz perła ta była warta więcej, niż wszystko, co miał. Dlatego właśnie trzymał to w tajemnicy. Kto bowiem jest wierny w małych rzeczach, ten będzie wierny i w wielkich.

Mógłbym się tak dalej rozpisywać, lecz opisanie wszystkich tych zasad przekroczyłoby moje siły. Poza tym nie mogę zdradzać wszystkiego – kto wie, czy kiedyś nie będziemy musieli ponownie stanąć wspólnie do szyku i oddać swoje życie. Dlatego w tej, jak niesie nazwa programu Alexa Jonesa, ,,Info Wars”, podaję najważniejsze informacje, które pobudzą nas do myślenia o tych sprawach i wyznaczą podstawowe kierunki.

Każdy z nas może to czynić we własnym zakresie i dzielić się z innymi i współpracować, gdzie to tylko możliwe.

Leave a Reply