Niemiecki statek odnaleziony przez Polaków

Po 75 latach odnaleziono statek ,,Karslruhe” na dnie Morza Bałtyckiego. Odkrycia dokonała polska ekipa.

Kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki na głębokości 88 metrów pod wodą spoczywa wrak parowca ,,Karlsruhe”. Dotarli do niego polscy nurkowie. Kierownik ekspedycji, Tomasz Stachura powiedział, że poszukiwania trwały Rok Pański, gdyż piloci radzieccy podali 3 różne możliwe pozycji zatopienia statku. Stąd wyznaczono kilkadziesiąt miejsc do eksploracji.

,,Karlsruhe” to jeden ze statków, które uczestniczył w największej morskiej ewakuacji w dziejach, gdzie przetransportowano 2 miliony osób z Prus Wschodnich. Wypłynął z Królewca 12 kwietnia AD 1945 pod silną eskortą podczas kontrofensywy Związku Radzieckiego. Konwój utworzono pod Helem z 4 frachtowców i 3 trałowców.

Tomasz Zwara, uczestnik ekipy Baltictech powiedział, że ewakuacja przebiegała w pośpiechu i z dużym ładunkiem. Jego załogę stanowiło 150 żołnierzy, 888 uchodźców, po 25 członków robotników i członków załogi wraz 360 tonami towarów oraz pojazdami wojskowymi. Wśród nich były skrzynie o nieznanej zawartości. Statek zatonął 13 kwietnia w ciągu 3 minut, uratowano zaledwie 100 osób. Karlsruhe pionowo uderzył dziobem o dno morza, potem opadł. Pomimo przechylenia ładunku na przód podczas uderzenia pionowego, nie jest praktycznie uszkodzony.

Źródło: Zbiam.pl, DoRzeczy.pl

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SMS_Karlsruhe_LOC_ggbain_18974.jpg

Leave a Reply