Warszawski sąd: Dziecko mogłoby zostać poddane eutanazji. Nie oddamy go

Zabrali rodzicom dziecko w nocy, przez 13 miesięcy nie wiadomo było, gdzie jest, pozwolili na 3 godziny wizyty w miesiącu, więc Hertogowie zdecydowali się uciec do Polski. Za kilka lat 7-letni chłopiec mógłby zostać poddany eutanazji. Jedną sprawę wygrali, walka potoczy się jeszcze w sądzie rodzinnym.

Królestwo Niderlandów wysłało Europejski Nakaz Aresztowania. Polski sąd przychylił się do wniosku o azyl i ochronę prawną małżeństwa Rosjanki Ekateriny i Australijczyka Conrada den Hertog wraz z ich 7-letnim synem Martinem. Pomocy prawnej udzielił Instytut Ordo Iuris. Sąd w Warszawie ocenił, iż rażąco naruszono prawa i wolności rodziców. Ekaterina jest prawnikiem, Conrad zaś informatykiem.

Chłopiec ma ciężki autyzm, lecz przez doniesienie jednego z sąsiadów o krzykach w ich domu oraz zamknięciu kurtyny w oknie państwa Hertogów, opieka społeczna złożyła wizytę rodzinie. Potem w nocy w lutym Anno Domini 2018 holenderski służby zabrały go do internatu, a rodzice nie wiedzieli, gdzie przebywa ich dziecko. Tam przez 13 miesięcy nie miał kontaktu z rodzicami, potem 3 godziny w miesiącu na odwiedziny oraz codwutygodniowe informowanie mailowe o jego funkcjonowaniu. Na podstawie zaburzeń rozwojowych wynikających z choroby uznano, że rodzice go zaniedbują, stosują przemoc i że jest ofiarą zastraszenia. Decyzję o izolacji podtrzymywały różne sądy.

Dziecko ma trudności w komunikowaniu się z rówieśnikami i niekontrolowane wybuchy złości. Nie zadbano jednak o rehabilitację chłopca, więc rodzice 26 czerwca tego Roku Pańskiego zdecydowali się uciec z nim do Polski, by zapewnić mu prawidłową opiekę. Motywacją wyjazdu do naszego kraju było, według słów ich prawnika, że Polska wielokrotnie stawała już po stronie rodziny.

Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris oraz jeden z pełnomocników rodziny, adwokat doktor Bartosz Lewandowski podkreślił, że opinie specjalistów z Holandii, Australii i Polski stwierdziły, iż rozwój Martina najlepiej będzie realizował się w rodzinie, a rodzice posiadają pełne kompetencje opiekuńcze i wychowawcze.

Sędzia Dariusz Łobuszewski powiedział wręcz: ,,Postępowanie władz holenderskich należy ocenić jako skrajnie nieludzkie i barbarzyńskie” i „istnieje realne zagrożenie dla praw i wolności” tej rodziny oraz że holenderski Sąd Zeeland-West-Brabant przesłał do polskiego odpowiednika „niedorzeczne pytania prawne”. Jednym z nich było pytanie o rzekome naruszenia niezawisłości i niezależności polskiego sądownictwa.

W ocenie wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika wątpliwości budzi niezawisłość holenderskich sędziów. Wiceszef resortu podkreślił, że Zbigniew Ziobro od początku czuwał nad sprawą i kazał przestrzegać praw dziecka w tej sprawie.

Rodzice są bezpieczni, lecz w sprawie dziecka holenderskie sądy wystąpiły do ministra sprawiedliwości Polski z wnioskiem o stwierdzeniu wykonalności ich orzeczeń, dlatego sprawa odbędzie się jeszcze w sądzie rodzinnym.

Źródło: DziennikNarodowy.pl, MojaNiderlandia.pl, Wnet.fm, NCzas.com, RadioMaryja.pl, DoRzeczy.pl

Leave a Reply