Wiedza czy wolność? Spór w Kościele o zbiórkę Stop LGBT

Arcybiskup Stanisław Gądecki zakazał promowania i zbierania podpisów pod projektem Stop LGBT na terenie archidiecezji poznańskiej. Decyzję pochwala Tomasz Terlikowski. Z kolei arcybiskup Tadeusz Wojda zezwolił na zbiórkę na terenie archidiecezji białostockiej. Pytania o to, czym powinniśmy się kierować, stawia łucznik Izydor.

Kuria archidiecezji poznańskiej oznajmiła: ,,Czcigodni Księża Proboszczowie! W nawiązaniu do akcji zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy „Stop LGBT”, który promuje Kaja Godek informujemy, że Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki nie wyraził zgody na jej promowanie i przeprowadzanie na terenach kościelnych Archidiecezji Poznańskiej”. Pod komunikatem podpisali się biskup Szymon Stułkowski i Ksiądz prałat doktor Ireneusz Dosz.

Sam projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Stop LGBT zakłada zakaz negowania koncepcji małżeństwa jako związku niewiasty i mężczyzny, jak i propagowania innych orientacji seksualnych niż hetero, a zatem i organizowania ,,parad równości” i ,,tęczowych marszów”. Głównym organizatorem zbiórki jest Fundacja Życie i Rodzina. Inicjatywa dotycząca zmiany w Ustawie Prawo o Zgromadzeniach została przedstawiona przez prezes Fundacji, Kaję Godek i Krzysztofa Kasprzaka podczas 386 zebrania plenarnego KEP.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński napisał do hierarchów w Polsce: ,,Mając na względzie, iż o umożliwieniu wiernym podpisania takiego projektu na terenie kościelnym decyduje biskup miejsca, pragnę prosić Waszą Eminencję/Ekscelencję o rozważenie – według swobodnej swojej decyzji – ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy”.

Sytuację i sam projekt na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych skomentował filozof, dziennikarz, pisarz, publicysta i dyrektor programowy Telewizji Republika, Tomasz Terlikowski: ,,Zakaz zbierania podpisów pod projektem „Stop LGBT” autorstwa fundacji Kai Godek na terenie parafii wydany przez metropolitę poznańskiego to dobra decyzja. Wolność zgromadzeń to jedno z podstawowych praw obywatelskich. Korzystają z niej i katolicy w Boże Ciało i uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny i uczestnicy Parad Równości. Prawo może zakazywać obscenicznych zachowań i ścigać je, ale nie powinno zakazywać manifestowania poglądów. A tego rodzaju prawicowa odwrotność lewicowej cancel culture jest bronią obosieczną. Jeśli będzie można zakazać parad równości, bo nie odpowiada nam ideologia czy światopogląd, jaki za nimi stoi, to dlaczego nie zakazać marszy dla życia (bo ktoś uważa, niesłusznie, że są faszystowskie) albo innych zgromadzeń. Jeśli mamy żyć w tym samym państwie – a tak się składa, że tak właśnie będziemy żyć – to musimy pogodzić się z faktem, że inni myślą inaczej, i chcą to manifestować. I dotyczy to zarówno prawicy, jak i lewicy. Albo to zaakceptujemy albo czeka nas nieustanna wojna. Dobrze, że arcybiskup Gądecki odmawia uczestnictwa w tej politycznej awanturze”.

Inną decyzję podjął z kolei metropolita archidiecezji białostockiej arcybiskup Tadeusz Wojda. Na zapytanie portalu PCh24.pl w sprawie zbiórki pod projektem odpowiedział rzecznik tamtejszej kurii Ksiądz doktor Andrzej Dębski.

Źródło: wPolityce.pl, DziennikNarodowy.pl, Tysol.pl, Isidorium.info, PCh24.pl, DoRzeczy.pl, ZycieiRodzina.pl, Wikipedia

komentarz łucznika Izydora: Patrząc od strony wiedzy o naturze człowieka, jest zaprzeczeniem nie tylko Bożej, lecz i ludzkiej logiki propagowanie ideologii LGBT. Patrząc z kolei od strony nadanej człowiekowi od Boga wolności decyzji i ich deklarowania, jest to naruszenie jego prawa do komunikowania ważnych spraw dotyczących poszczególnych ludzi, jak i określonych społeczności. Przy takim przeciwstawnym zestawieniu należy ocenić jedną rzecz: czy ,,marsze równości” lub ,,tęczowe marsze” automatycznie implikują obsceniczność i obrazę innych, czy mogą komunikować lepsze traktowanie osób LGBT (np. nie używanie wobec nich przemocy). I wtedy trzeba sprawdzić, co rozumieją tacy ludzie lub konkretne już środowiska pod owym ,,lepszym traktowaniem”. Wiadomo, że tzw. ,,prywatnie” lub przy osobowych kontaktach mogą robić, co tylko chcą, o ile nie narusza to czyichś praw i nie jest to seks lub demoralizowanie osób poniżej 18 roku życia (jako że osoby te nie mają jeszcze w pełni zbudowanej swojej dojrzałości). Nie mogą się jednak domagać np. legalizacji ich związków. Przyjmijmy jednak, że owo ,,lepsze traktowanie” jest jedynie domaganiem się odpowiedniej kultury wynikającej z godności ludzkiej i osobowej, jaką każdy człowiek posiada. Pytanie jednak zachodzi, czy przedstawianie fałszywego obrazu natury człowieka w ramach tych marszy jest tylko błędem, czy już czymś, co należy uznać za dopuszczanie do głosu nawet nieludzkiej wizji człowieka, nienaturalnej, a więc łamiącej same jego prawa zwane prawami człowieka? Zachodzi także kwestia nieuczciwego traktowania społeczeństwa, poprzez finansowanie uczestników tych marszy w taki sposób, że często na tych wydarzeniach w różnych miejscach Polski widać ciągle te same twarze, te same, konkretne osoby. Odpowiedzi nie mam stuprocentowej. A co Wy uważacie? Napiszcie w komentarzu pod tym postem bezpośrednio na Isidorium.info (nie pod udostępnieniem tego posta w sieciach społecznościowych) – budujmy własną, niezależną platformę.

Leave a Reply