Koniec modlitw i znaku wiary. Frankizm ustawowo zabroniony

Najpierw lewicowy rząd Hiszpanii przeniósł bohatera narodowego z miejsca, które sam zbudował, teraz wprowadził ustawę zwalczającą frankizm i jeszcze zamierza wypędzić omadlających ofiary obydwu stron konfliktu benedyktynów, zaś jeden z największych krzyży na świecie usunąć.

Władze hiszpańskie przyjęły wstępną wersję ustawy o Demokratycznej Pamięci i Prawach Człowieka. Wprowadzi ona edukowanie antyfaszystowskie i kary do 150 tysięcy euro za promowanie faszyzmu, jak i zabroni propagowania systemu frankistowskiego. Unieważni wyroki frankistowskich sądów. Zdelegalizuje Fundację Narodową Francisco Franco założoną przez jego córkę. Prezes fundacji Juan Chicharro Ortega pyta, czy zakazane byłoby również stwierdzenie prawdy, że dyktator budował mieszkania socjalne, a gdy umierał, nie było bezrobocia w tym kraju. Do likwidacji pójdzie także kilkadziesiąt innych organizacji nawiązujących do Franco lub jego popleczników.

Wicepremier Carmen Calvo chce zlikwidować w Dolinie Poległych opactwo benedyktynów, zaproszone tam przez generała Franco, który modlą się codziennie za złożonych tam ludzi. Calvo pragnie utworzyć świeckie mauzoleum i rozważa usunięcie ponad 152 metrowego krzyża, największego na świecie. Na miejscu znajduje się jeszcze wykuta w skale bazylika o 262 metrowej długości.

Rządzący twierdzą, że czynią to, by „Hiszpanie nigdy więcej nie stracili swojej wolności”.

Źródło: wPolityce.pl, Stefczyk.info, TVP.Info, PCh24.pl

Leave a Reply