Zniszczono krzyż, gdzie zginął ostatni żołnierz niezłomny

Uszkodzono symbol wiary na miejscu śmierci Józefa Franczaka ps. Laluś.

Do zdarzenia doszło w Majdanie Kozic Górnych piątkowej nocy (wtedy policja otrzymała powiadomienie od członków stowarzyszenia Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”). Wandal użył szlifierki kątowej, by wysadzić metalowy krzyż i niedaleko go wyrzucić. Syn bohatera Marek Franczak mówi z żalem o akcie zemsty wrogich Narodowi środowisk. W sobotę krzyż powrócił na swoje miejsce. Tablice na krzyżu upamiętniające wachmistrza Franczaka były wiele razy wykrzywiane i wyłamywane, a w 2019, przed marszem na jego cześć, skradzione.

Policja z komendy powiatowej w Świdniku poszukuje przestępców. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował odbudować krzyż za publiczne pieniądze, gdyż, jak podkreślił, ,,miarą wielkości państw jest również ich szacunek wobec symboli i bohaterów. Bez pamięci o przeszłości nie można budować przyszłości”.

Józef Franczak był żołnierzem Wojska Polskiego, następnie Państwa Podziemnego, po II wojnie światowej działał w Związku Walki Zbrojnej-Armia Krajowa na obszarze Lubelszczyzny, wraz z nadejściem Armii Czerwonej wszedł do II Armii Wojska Polskiego. Pseudonim ,,Laluś” zyskał ze względu na wzorową prezencję. W 1947 zaczął przewodzić kilkuosobowemu patrolowi Wolności i Niezawisłości oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego ,,Uskoka”. Od 1953 działał sam, lecz miał siatkę 200 pomocników. Nie ujawnił się po ogłoszeniu amnestii w 1956. Zginął Roku Pańskiego 1963, po doniesieniu konfidenta, w ramach wymiany ognia podczas komunistycznej obławy Zmechanizowanych Oddziałów Milicji Obywatelskiej (ZOMO) i Służby Bezpieczeństwa (SB). Obcięto mu głowę, zwłoki pochowano na cmentarzu w Lublinie, lecz 20 lat później siostra żołnierza uzyskała zgodę na przeniesienie szczątków do rodzinnego grobu w Piaskach. Jednak głowa bohatera została poddana analizie na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lublinie, by ustalić, u kogo żołnierz niezłomny leczył zęby, następnie przekazano ją na potrzeby naukowe medycyny sądowej Akademii Medycznej (dziś Uniwersytet Medyczny) w Lublinie. W 2014 roku odnaleziono ją, choć władze uczelni wiedziały o tym już wcześniej, do kogo należy czaszka i dopiero po zmianie władz uniwersytetu nastąpił poinformowanie rodziny i zwrot. W czerwcu 2015 prezydent Bronisław Komorowski awansował go pośmiertnie na stopień podporucznika.

Źródło: PCh24.pl, Kresy.pl, wPolityce.pl, DoRzeczy.pl, lubelska.policja.gov.pl, wMeritum.pl, NCzas.com, dzieje.pl, Wikipedia

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:J%C3%B3zef_Franczak_Lalek.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje