Premier Morawiecki zapowiedział przejęcie PGNiG przez Orlen

Po przejęciu Lotosu państwo polskie zamierza połączyć z Orlenem kolejną spółkę, jaką jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Premier Mateusz Mateusz Morawiecki pogratulował Orlenowi i Lotosowi udanego procesu łączenia firm, wskazując na potrzebny efekt skali, gdyż polski kapitał jest rozdrobniony i musi rywalizować z BP, z Shellem lub z chińskimi spółkami, a ta akcja zwiększa naszą konkurencyjność. Jednocześnie zapowiedział zwiększenie zatrudnienia specjalistów w dziale technologicznym i brak utraty miejsc pracy. Podkreślił, że fuzja pozwala na zaoszczędzenie 1-2 miliarda złotych dzięki wspólnym zamówieniom.

Szef rządu zapowiedział dalsze przejmowanie spółek, lecz na przyłączenie PGNiG trzeba poczekać rok, by pozwolenie wydała Komisja Europejska.

Równocześnie poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji Wolność i Niepodległość przestrzegł, że połowa Lotosu zostanie oddana w ręce jeszcze nieznanego prywatnego inwestora, o czym informowaliśmy wczoraj.

Jak się okazuje, Komisja Europejska była zaniepokojona zaburzeniem wolnej konkurencji na rynku sprzedaży hurtowej i detalicznej paliwa. Dlatego w ramach negocjacji, choć polska strona, jak informuje prezes Orlenu, Daniel Obajtek, zgodziła się na zbycie 30% udziałów w Lotosie i sprzedaż jej 80% stacji benzynowych.

Źródło: MagnaPolonia.org, Stefczyk.info, Isidorium, MediaNarodowe.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje