Pożar w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła, miłosierdzie bez sprawiedliwości i… Black Lives Matter

W sobotę między około 07:30 a około 10:00 w katedrze w Nantes miał miejsce pożar. Na razie śledztwo trwa, lecz w sprawie tragedii padają dziwne deklaracje.

W akcji brało udział ponad 100 strażaków i ratowników. Zlokalizowali 3 ogniska w tym jedno nad zachodnim portalem za rozetą na platformie, gdzie stoją zabytkowe organy, a dwa w pobocznych nawach. Uległy prawdopodobnie całkowitemu uszkodzeniu. Dach świątyni nie został jednak naruszony jak w katedrze Notre Dame, która się przez to zawaliła. Niemniej piedestał, na którym stoją, może się w każdej chwili zawalić. Służby zdołały zabezpieczyć część dzieł sztuki w porozumieniu z włodarzami miejsca, niemniej część spłonęła, zniszczeniu uległy także jedyne witraże okienne z XVI wieku.

Na razie prokuratura bada okoliczności. W ramach czynności przesłuchano już klucznika świątyni, a adwokat oświadczył, że nawet, gdyby okazało się, że ktoś specjalnie podpalił katedrę, to członkowie tamtejszej katolickiej społeczności zapowiedzieli okazanie miłosierdzia sprawcy lub sprawcom. Nie powinni tego jednak ogłaszać od razu, by nie pozwalać na zuchwałość wobec przyszłych, potencjalnych czynów tego samego rodzaju. Tym bardziej, że podpalanie różnych rzeczy we Francji to nie rzadkość. Dlatego bycie sprawiedliwym powstrzymuje przed wykorzystywaniem miłosierdzia i teatralne udawanie, że ktoś nie chciał. Intencja może być słuszna, ale na razie śledztwo trwa, a potencjalnych przestępców trzeba na przyszłość postraszyć i takie okazywanie miłosierdzia najwyżej załatwiać po cichu. Sprawa nie ma bowiem tylko charakteru personalnego, ale jest wychowywaniem społeczeństwa i przestrzeganiem ładu publicznego.

Od stycznia diecezja Nantes nie ma biskupa, lecz administratora, Księdza François Renaud. W katedrze miał się odbyć ingres nominowanego biskupa.

Z kolei Czarnoafrykańska Liga Obrony napisała, że od ponad 60 lat Francja praktykuje neokolonializm w Afryce, wojnę, głód, morderstwa przywódców i niewinnych osób, a smuci się niszczeniem swojej katedry. Nie wiem, jaką politykę prowadzi państwo francuskie, ale wiązanie takich praktyk ze Świętym Apostolskim Kościołem Katolickim, który jest strukturą niezależną od władzy świeckiej jest przynajmniej źle zestawione pod kątem komunikowania.

Źródło: NCzas.com, RadioMaryja.pl, EKAI.pl, Isidorium, Aleteia.pl, VaticanNews.va, wMeritum.pl, pl.Sputnik.News.com

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cath%C3%A9drale_Nantes_orgue.JPG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje