Czechowice-Dziedzice kupiły 200 budek dla jerzyków. Jeden potrafi wyłapać do 20 tysięcy owadów!

To się nazywa prawdziwa polityka ekologiczna i turystyczna. Żaden socjalizm, a skuteczne wykorzystanie współpracy ze zwierzętami.

Jerzyki wyłapują komary, meszki i muchy, które są wielkim utrapieniem, zwłaszcza latem.

Wydział ochrony środowiska i rolnictwa urzędu miejskiego Czechowic-Dziedzic zachęca zainteresowanych montażem budek do kontaktu poprzez numer: (32) 214-71-69. Część z nich została już ustawiona na budynkach wielorodzinnych i placówkach oświatowych. Docelowo mają trafić głównie na wysokie budynki użyteczności publicznej i na bloki mieszkalne.

Budki można zakładać na domach jednorodzinnych, jeśli będę one silnie przymocowane do ścian od strony wschodu lub północy, by ochronić je przed zbyt mocnym nagrzaniem; jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra; dostępu do gniazd nie mogą blokować drzewa lub sztuczne konstrukcje; należy możliwie najlepiej utrudnić dostęp do nich drapieżnikom, jak koty, kruki, sroki, wiewiórki, szczury, łasice; czyścić i konserwować je można od października do lutego; wieszać je na przełomie kwietnia i maja lub latem. Jerzyki pojawiają się w połowie maja i odlatują do połowy sierpnia.

Oto instrukcja montażu budki:

 • Budki muszą być solidnie przymocowane do ściany, tak żeby nie stanowiły zagrożenia dla osób przechodzących przy budynkach.
 • Budki powinny być powieszone jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra (budynek powinien mieć trzy kondygnacje).
 • Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów.
 • Należy zapewnić ptakom swobodny dolot do budek – ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje, w tym sąsiednie budynki.
 • Należy się upewnić, że drapieżniki (koty, kruki, sroki, wiewiórki, szczury i łasice) nie mają łatwego dostępu do gniazda (np. wspinając się lub zlatujące z pobliskich drzew).
 • Dach budki można zabezpieczyć materiałem odpornym na wilgoć, np. linoleum.
 • Budki nie należy malować (użycie farby zaszkodzi ptakom).
 • W przypadku zdejmowania i ponownego wieszania budki należy zadbać o to, aby otwór wlotowy znajdował się w tym samym miejscu. Zmiany mogą spowodować trudności z trafieniem ptaków do budki. Nawet niewielkie przesunięcie może zakłócić lęgi.
 • Termin czyszczenia i konserwacji budek lęgowych przypada na okres od połowy października do końca lutego.
 • Budki można wieszać na przełomie kwietnia i maja – tuż przed przylotem jerzyków, lub latem, aby ptaki je znalazły i przyzwyczaiły do nowych lokalizacji jeszcze przed odlotem.
 • Jeśli budkę zamierzasz powiesić po okresie lęgowym, to warto zabezpieczyć wlot do budki, tak aby podczas nieobecności jerzyków nie zajęły jej inne ptaki. Budkę należy otworzyć tuż przed sezonem lęgowym w następnym roku.

Źródło: wGospodarce.pl, czecho.pl

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Common_Swift_from_the_Crossley_ID_Guide_Britain_and_Ireland.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje