Dobry film: ,,Pozostawieni”, część I

Zaczynamy nową serię, gdzie będziemy prezentowali filmy, które poleca Łucznik Izydor. A na początku propozycja, która okazuje się być bardzo szczegółowym scenariuszem Apokalipsy – czyli to, z czym możemy mieć do czynienia obecnie lub w nie tak dalekiej już przyszłości. Czyli katastrofy, zaraza, wojna, propaganda, lecz i niebanalna nadzieja.

Wskazywane filmy będą spełniały kilka wymogów: ciekawe, nie nudne; czyste, bez demoralizujących scen seksualnych; bez przekleństw; z chrześcijańskim (a przynajmniej Bożym) przesłaniem.

Utworzymy również specjalną zakładkę ze wszystkimi polecanymi filmami, by mogli Państwo znaleźć ich listę w jednym miejscu.

Kolejność będzie przypadkowa. Niemniej trzeba przyznać, że ta produkcja idealnie pasuje do obecnej pandemii i wynikłej z tego paniki. A może apokaliptycznego scenariusza? Ten film ma swoją mocną stronę – jest wieloaspektowy. Genialnie ukazuje mechanizmy zastosowane przeciwko ludzkości, która pragnie ,,pokoju i bezpieczeństwa” i daje się oszukać atrakcyjnej ofercie. Przestraszeni i zmęczeni ludzie ulegają ogólnoświatowej, rzekomo humanitarnej religii. Ale kto myśli, że to film religijny, niech tak nie uważa – do gry wchodzą tu wszystkie sytuacje życia codziennego i publicznego. Oto pierwsza część trylogii, a wkrótce linki do kolejnych części:

https://www.cda.pl/video/2383484f9

Ocena Łucznika Izydora: 8/10

Zdjęcie: Filmweb.pl

Dodatek Isidorium:

Sztuka w służbie celebracji

41. Głęboki związek pomiędzy pięknem a liturgią domaga się szczególnej uwagi dla wszystkich środków artystycznych, które służą celebracji[122]. Ważnym składnikiem sztuki sakralnej jest niewątpliwie architektura kościołów[123], która powinna zachować jedność poszczególnych elementów prezbiterium: ołtarza, krucyfiksu, tabernakulum, ambony, krzeseł. Należy mieć świadomość, że celem architektury sakralnej jest dostarczenie Kościołowi, który celebruje tajemnice wiary, a w szczególności Eucharystię, przestrzeni najbardziej dostosowanej do właściwego przebiegu czynności liturgicznych[124]. Zresztą charakter chrześcijańskiej świątyni jest podporządkowany samej liturgii, która zakłada gromadzenie się wiernych (ecclesia), będących żywymi kamieniami świątyni (por. 1 P 2, 5).

Ta sama zasada odnosi się do wszelkiej sztuki sakralnej w ogólności, a w szczególności do malarstwa i rzeźby. Religijna ikonografia winna być nakierowana na sakramentalną mistagogię. Pogłębiona znajomość form, które sztuka sakralna wypracowała w ciągu wieków, może być wielką pomocą dla tych, którzy są odpowiedzialni za zamawianie u architektów i artystów dzieł sztuki związanych z liturgią. Jest więc rzeczą konieczną, by w formacji seminarzystów i księży była przewidziana historia sztuki, jako ważna dyscyplina, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru budowli przeznaczonych do sprawowania kultu w świetle norm liturgicznych. W końcu jest konieczne, by w tym wszystkim, co odnosi się do Eucharystii, było zachowane wyczucie piękna. Trzeba, by w tym wszystkim, co odnosi się do Eucharystii, było zachowane wyczucie piękna. Należy również zachować szacunek i troskę o paramenty, ozdoby, sakralne naczynia, aby wzajemnie zharmonizowane, w sposób uporządkowany wzbudzały zachwyt nad misterium Boga, wyrażały jedność wiary oraz wzmacniały pobożność[125].

Źródło: http://www.vatican.va/content/benedict-xvi/pl/apost_exhortations/documents/hf_ben-xvi_exh_20070222_sacramentum-caritatis.html

One thought on “Dobry film: ,,Pozostawieni”, część I

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje