Powstaje Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Profesor Jan Żaryn obejmie przewodnictwo w tworzeniu dzieła, które powoła wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Polityk i publicysta Maciej Eckardt uważa, że projekt jest raczej haczykiem na osoby o poglądach narodowych, by Prawo i Sprawiedliwość przyciągnęło do siebie również tę część wyborców. Z kolei samorządowiec Andrzej Szlęzak zaznacza, że zarówno PiS, jak i lewica czynią wszystko, by środowisko narodowe nie odrodziło się na tak wielką skalę, jak w II Rzeczypospolitej.

Eckardt informuje, że Jan Żaryn z jednej strony promuje w swoich publikacjach myśl narodową i jest za to doceniany przez środowiska narodowe, z drugiej zaś dobrze dogaduje się z Prawem i Sprawiedliwością. Publicysta podkreśla, że dzięki temu myśl narodowa otrzymuje szansę na większy rozwój, lecz tłumaczy, że ewentualne pogodzenie ze sobą piłsudczyków i narodowców jest praktycznie niemożliwe, co wynika z historii koegzystencji sanacji i Ruchu Narodowego. Jednocześnie Szlęzak dodaje, iż nie uważa obecnego RN za kontynuację myśli środowiska przedwojennego.

Redakcja Isidorium pragnie atoli zauważyć, że obecnie mamy do czynienia z olbrzymim rozbiciem środowisk narodowych i takie wzajemne odmawianie sobie prawa do bycia narodowcem nie służy dobru sprawy. Dlatego cieszmy się, że mimo wszystko takie inicjatywy się rozwijają, a dziedzictwa Romana Dmowskiego nie da się ugasić mdławą wodą zapomnienia lub zniszczyć socjalistycznym ogniem. Różnice programowe środowisk narodowych nie powinny zaś tak bardzo dzielić, gdy można się organizować wokół priorytetów z zachowaniem własnej autonomii.

Źródło: Konserwatyzm.pl, Wikipedia, Isidorium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje