Wielkanoc czy Boże Narodzenie? Czyli o prostej odpowiedzi do rzekomo bezsensownego sporu…

Nieraz słyszałem, jak mówiono, że coś jest bezsensownym konfliktem jak spór zwolenników większej ważności Bożego Narodzenia od Wielkanocy albo na odwrót. Ale wiara to nie jest sentymentalizm, dlatego prosta jest odpowiedź, która z tych dwóch najważniejszych Uroczystości jest nie tylko najważniejsza, ale stanowi fundament Wiary Katolickiej i przeżywania każdej prawdy naszej Wiary, również każdego Święta.

Każda z tych Uroczystości ma swoje specjalne zalety. Coś jest bardziej wyeksponowanego, coś mniej. Natomiast najważniejsze jest to, czego nie dokonał nikt innych. A jest nim oczywiście Zmartwychwstanie, którego dokonał Jezus Chrystus. Dlatego Wielka Noc jest fundamentem. Również dlatego, że nasz Pan złamał tym samym prawo śmierci nałożone na nas jako skutek grzechu pierworodnego.

Przyszła mi taka refleksja, bowiem uświadomiłem sobie, będąc dziś w kościele na tradycyjnej liturgii, że w tymże rycie rozpoczął się okres Przedpościa, czyli łagodnego przygotowania do Postu. To bardzo mądre ze strony Kościoła, szkoda, że nie mamy tego w nowej liturgii, bowiem ta mądrość objawia również miłosierdzie względem człowieka, by nie musiał doznawać szoku, co jest ważnym terminem w zakresie tak popularnej psychologii. Nie mówię to ze złośliwością jakąś, tylko pragnę spostrzec, jak stare zwyczaje miały jednak sens i dobrze, że ,,stare babcie” się ich trzymały, bowiem w tym właśnie było ,,to coś”, czyli sens.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje