Biskup Matthew Hassan Kukah: Chrześcijanie w Nigerii cierpią przez bezczynność Zachodu

Biskup diecezji Sokoto oznajmił, iż chrześcijanie w Nigerii są mordowani niemal w majestacie prawa, a Zachód obchodzi tylko kasa.

Nigeria to ponad 200-milionowy kraj, gdzie prawie połowę stanowią Chrześcijanie (Katolików jest zaś ponad 10%), a ponad 40% to muzułmanie. Regularnych napaści dokonuje tam islamistyczne ugrupowanie Boko Haram (ich nazwa oznacza: ,,zachodnia cywilizacja jest zabroniona”). I rzeczywiście – udaje im się osiągnąć swój cel. Okazuje się bowiem, że tamtejszy prezydent, Muhammadu Buhari daje przyzwolenie na islamizację państwa. Wcześniej sam nawoływał do wprowadzenia prawa szariatu. Jak uważa biskup Kukah, Zachód milczy i zapatrzony jest tylko w zasoby naturalne znajdujące się w tym kraju. W opinii biskupa, państwa zachodnie mogły przyczynić się zmniejszenia wpływów Boko Haram o 80-90%, lecz nie były tak radykalne jak muzułmańscy radykałowie. Raport Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie informuje, że najwięcej męczenników za wiarę w Roku Pańskim 2018 było właśnie w Nigerii.

Módlmy się, by ci, którym udzielono władzy, bogactwa i wpływów, wykorzystywali je nie zgodnie z linią poprawności politycznej i własnych interesów, ale w odpowiedzialności i w trosce za prześladowanych.

Źródła: vaticannews.va, Wikipedia, Isidorium, encyklopedia.pwn.pl

Dodatek Isidorium:

STACJE KATOLICKIE

 139.  Szczególniejszą zachętę kierujemy do pracowników radiostacji katolickich. Chociaż znamy liczne trudności, z jakimi muszą walczyć, ufamy, że bez zniechęcenia i w zgodnej współpracy, w dalszym ciągu oddawać się będą swej apostolskiej działalności, na której Nam tak bardzo zależy.

 140.  O ile chodzi o Nas samych, to postaraliśmy się o powiększenie i udoskonalenie Naszej zasłużonej Radiostacji Watykańskiej, której działalność – jak to powiedzieliśmy szczodrym katolikom holenderskim – odpowiada „najgłębszemu pragnieniu i żywotnej potrzebie całego świata katolickiego” (Przemówienie do katolików z Holandii, 19 maja 1950).

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PROGRAMY

 141.  Ponadto wszystkim ludziom dobrej woli odpowiedzialnym za programy radiowe składamy Nasze podziękowanie za zrozumienie, jakie wielu z nich okazało, oddając, chętnie do dyspozycji Słowa Bożego zarówno odpowiedni czas, jak i konieczne środki techniczne.

 142.  Czyniąc to, biorą oni udział w zasługach apostolstwa, jakie się dokonuje na falach ich stacji nadawanych, według, obietnicy Pana: „Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma” (Mt 10,41).

 143.  Dzisiaj programy radiowe stojące na wysokim poziomie, wymagają stosowania autentycznych i zasadniczych wymagań sztuki; dlatego reżyserzy i wszyscy biorący udział w przygotowaniu i wykonaniu programów, muszą odznaczać się gruntownym przygotowaniem fachowym. Do nich też kierujemy Nasze upomnienie, podobne do tego, jakie skierowaliśmy do pracowników sztuki filmowej, aby w swej pracy wykorzystywali bogactwa kultury chrześcijańskiej.

 144.  Księża Biskupi niech przypomną wreszcie władzom państwowym ich obowiązek należytego zabezpieczenia możliwości realizowania audycji religijnych, zwłaszcza w dni świąteczne, ale także z uwzględnieniem cennych, duchowych potrzeb wiernych.

Źródło: http://www.nonpossumus.eu/encykliki/Pius_XII/miranda_prorsus/III.php

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje