Papież Benedykt XVI odmówił podpisania porozumienia z Chinami? Kardynał Zen ujawnia list

Watykanista i dziennikarz Marco Tosatti na prośbę kardynała Joseph’a Zena z Hongkongu ujawnił list wysłany 27 września do kardynałów. Odnosi się on do porozumienia Stolicy Apostolskiej z Chinami w sprawie życia Kościoła w kraju rządzonym przez komunistów.

Kardynał Joseph Zen zauważa, że nie może zgodzić się z opinią kardynała Pietro Parolina, który uzasadniał porozumienie Watykanu z Chińską Republiką Ludową. W wyniku wspomnianych negocjacji rząd ChRL uznał rolę papieża w Kościele Katolickim. Dlatego kardynał Parolin stwierdził, że od teraz kontrolowane przez komunistów Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich (Kościół Oficjalny) stanowi jedność z Kościołem Katolickim w Chinach (Kościół Podziemny). Kardynał Zen zauważa, że nie można zgadzać się na uzależnianie Kościoła od władzy świeckiej, a poglądy kapłanów i wiernych nie mogą nigdy podlegać akceptacji ze strony polityków aktualnie dzierżących ster państwa.

Książę Kościoła przypuścił, iż najnowsze porozumienie jest tym, którego podpisania odmówił Namiestnik Chrystusa Benedykt XVI. Kardynał wyraził również nadzieję, że kiedyś będzie mógł udowodnić swą hipotezę dokumentami archiwalnymi.

Źródło: PCh24.pl, Isidorium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje