Czy umiemy jeszcze krytykować? Przykład czegoś gorszego, jak się okazuje, niż myślozbrodnia…

Pytanie wcale nie odnosi się do umiejętności krytycznej analizy. Chodzi właśnie o coś innego – o przeginanie w jedną lub w drugą stronę. Okazuje się nawet, że zostaliśmy pionierami w nazywaniu nowego zjawiska, którego sami właśnie doświadczyliśmy…

Wchodzę dziś na portal i patrzę, czy coś nowego w skrzynce się pojawiło. Na razie jest 2:2 – dwie krytyki i dwie pochwały. Zacznijmy od krytyki, bowiem zawsze wolę kończyć dobrze, z nadzieją.

A zatem – pierwsza dotyczy naszego wywiadu z pewną osobą. Pojawił się pierwszy komentarz. Ucieszyłem się. Patrzę jednak, a tam pewien pan od razu zaczyna od obrzydliwej sugestii, jakoby nasz portal i Radio Chrystusa Króla z Chicago przesiąknięte było procesem ,,odnarodowienia myśli”. Wskazywać na to by miało, iż, mimo, że zadawaliśmy ważne pytania w wywiadzie, nie zapytaliśmy o tę, tamtą i inną kwestię. Czyli zostaliśmy zakwalifikowani już nawet nie do popełnienia zbrodniomyśli (pojęcie Grzegorza Brauna), ale gorzej – do popełnienia zbrodnionieomyśli! Równie dobrze można by było nas zapytać, dlaczego nie zapytaliśmy o tysiąc innych rzeczy. Jak rozumiem, wolno nam pytać tylko o rzeczy, które wałkuje się już tysiąc razy i za każdym razem, w każdym wywiadzie dla każdego medium trzeba o te same rzeczy pytać. Spotykam się z tym czasem, że niektórzy uważają, iż trzeba ciągle mówić o jakimś temacie, a jak nie podniesiesz danej kwestii, to znaczy, że popełniłeś zbrodnionieomyśl. Sam szef telewizji wRealu24, Marcin Rola mówił, że była kiedyś grupa osób, którym udzielił głosu na antenie i to nieraz, a potem one się czepiały, że nie wałkuje dalej tematu przekrętów chyba ze Skokiem Wołomin…

Druga krytyka przyszła na maila. Wysłaliśmy bowiem wiadomości z informacją o naszym nowym portalu. Oczywiście, pełni radości i wdzięczności, cieszyliśmy się z tego, co mieliśmy. I nagle pewna osoba twierdzi, że siejemy tryumfalizm (dosłownie) i zwraca uwagę na przesuwający się wraz ze zjeżdżaniem na dół pasek, który przeszkadza w czytaniu. Najpierw druga kwestia – owszem, prawdopodobnie poprawimy, choć nie uważamy, by aż tak przeszkadzał. A teraz pierwsza – jak można nazwać tryumfalizmem zwykłą, autentyczną radość? Czy tylko dlatego, że robimy w informacji podsumowanie i dziękczynienie Bogu i Jego stworzeniu i wymieniamy konkretne tam postaci? Gdybym chciał, to bym napisał tekst dostojny, staropolską mową przeszywany i czyniący pochwałę niczym starożytny, grecki retor. A tak, niczego takiego nie było. Ten portal powstał po naprawdę wielu trudach, a że może nie być doskonały, to cóż znajdziesz na Ziemi doskonałego? Ważne, żeby się starać, więc i my będziemy się dla Państwa starali, lecz potrzebujemy i wsparcia. Czyli, wzajemna, życzliwa koegzystencja, obowiązująca nie tylko w takich sprawach, ale w całym życiu każdego z nas (zauważcie, że już nawet nie mówię o tym na poziomie Bożym, ale i zwykłym ludzkim – o zwykłej ludzkiej uprzejmości wzajemnej, oczywiście głębokiej, a nie pokazowej).

A teraz pochwały, a właściwie ,,współweselenie się z prawdą”, jak mówi Święty Paweł. Jedna osoba nam pogratulowała, a obydwie napisały: ,,Deo gratias!”. Krótkie to, aliści ujęły to najwłaściwiej – oddając chwałę Bogu, w którym kładziemy nasze zaufanie. Jakże to ważna kwestia – współweselić się z prawdą! Dlatego aż pozwolę sobie zakończyć artykuł piękną nauką Apostoła Narodów:

,,nie raduje się z niesprawiedliwości, ale weseli się z prawdy. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko przetrwa. Miłość nigdy nie ginie; choć proroctwa się skończą, choć dar języków ustanie, choć umiejętność zniszczeje. Albowiem po części tylko poznajemy, i po części prorokujemy. Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, ustanie, co jest częściowe.”

Pierwszy List do Koryntian, 13 rozdział, wersety 6 do 10, Biblia Wujka z AD 1962

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje