Niech Polska pozostanie krajem normalnym, ale silnym – wywiad z posłem Krzysztofem Bosakiem

Norbert Polak: – Viva Cristo Rey! Dla Państwa mówi Norbert Polak, dla Radia Chrystusa Króla z Chicago i portalu Isidorium. A naszym rozmówcą jest dzisiaj poseł Ruchu Narodowego z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość, kandydat na prezydenta Polski, pan Krzysztof Bosak.

Krzysztof Bosak: – Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu, szczęść Boże!

NP: – Oczywiście trwają jeszcze prawybory w Konfederacji. Ja chciałbym Pana zapytać o koncepcję stosunków państwa polskiego w relacjach z Rosją. Z jednej strony przedstawia się nam ten kraj jako imperium zła i mistrzów zakłamania i dyplomacji, a z drugiej jako ostatni niezależny i potężny bastion Chrześcijaństwa. Jaka jest tutaj Pana opinia, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje państwowe?

KB: – Uważam, że nie powinniśmy wyróżniać Rosji jakąś oficjalną polityką. Generalnie doktryna polityki narodowej, to doktryna obrony własnych interesów narodowych. Rosja jest jednym z najsilniejszych polskich sąsiadów, więc jest państwem, które trzeba brać w różnych sprawach pod uwagę. Mamy wiele napięć, mamy wiele różnic historycznych, ale to nie znaczy, żebyśmy prowadzili wobec siebie jakąś wrogą politykę. Z drugiej strony ci, którzy snują wizję odwrócenia sojuszy, też niespecjalnie tutaj, powiedziałbym, twardo stąpają po ziemi, dlatego że Rosja takiego sojusznika jak Polska nie potrzebuje, a my też na odwracaniu sojuszy, rezygnacji ze współpracy z państwami, z którymi obecnie współpracujemy, niekoniecznie musielibyśmy zyskać. Także podsumowując, uważam, że jakiekolwiek radykalne czy jednoznaczne odpowiedzi na pytanie o stosunki z Rosją zawsze będą po prostu nieprawdziwe. Polityka jest grą interesów, pewnych subtelności, to jest dyplomacja. Dyplomacja polega na tym, że nie mówi się rzeczy bardzo jednoznacznych czy bardzo ostrych. Czyni się to po temu, żeby zawsze było pole do dyskusji właśnie dla załatwienia czegoś na arenie międzynarodowej. Polityka dyplomatyczna między Polską a Rosją od wielu lat jest w fazie takiego zamrożenia, a to wynika z tego, że Polska jest wewnątrz unii europejskiej takim antyrosyjskim jastrzębiem. Zawsze żądamy największych sankcji i ich przedłużenia w unii europejskiej. To wynika z postawy polskich elit, które przyjęły strategię osłabiania Rosji i można się zawsze zastanawiać, czy owa strategia przyniosła Polsce korzyści, czy przyniosła wymierne rezultaty. Przykładem tego jest próba demokratyzacji Białorusi, która po 30 latach jej uprawiania doprowadziła do stanu, w którym Białoruś pozostała taką, jaką była…

KS: – Panie Pośle, w programie Ruchu Narodowego istnieje wzmianka o obronie osobistej. Czy będziecie dążyli do całkowitej liberalizacji broni palnej dla prostego obywatela czy częściowej?

KB: – To pytanie, co rozumiemy przez termin ,,liberalizacji”. Prawo unijne, prawo unii europejskiej wymusza na nas rejestrację posiadanej broni. My nie jesteśmy przeciwni takiemu rozwiązaniu, natomiast uważamy że możliwość nabycia broni powinna być znacznie prostsza. Nie powinno być jakichś specjalnych pozwoleń, powinna być konieczność rejestracji broni, którą się posiada i z której się korzysta w sposób legalny, zgodny z prawem. Myślę, że można nasze podejście nazwać postulatem liberalizacji całkowitej, z zachowaniem tego obowiązku rejestracji posiadanej broni. […]

NP: – Jesteśmy już na końcówce spotkania wyborczego w Królewskim Mieście Krakowie, dlatego pozwolę sobie od razu zadać pytanie najważniejsze dla naszych Słuchaczy i Czytelników, a mam na myśli Intronizację Pana Jezusa Chrystusa Króla na Króla Polski a zwłaszcza tam, gdzie jest ona najbardziej marginalizowana, czyli w sferze państwowej. Wiemy, że mamy dzisiaj duży postęp laicyzacji, Bóg jest po prostu wyrzucany z państwa polskiego, jak Pan, jako potencjalna głowa państwa polskiego, widziałby tę kwestię – królowania Chrystusa w państwie polskim.

KB: – Jestem zwolennikiem społecznego panowania Chrystusa Króla. Trudno być Katolikiem i nie być zwolennikiem tej idei, wydaje mi się, że ona jest po prostu elementem naszej wiary. Jak w praktyce ma to wyglądać? Przede wszystkim powinniśmy się starać, aby kultura naszego społeczeństwa była chrześcijańska, aby nasze prawa i obyczaje zbliżały się do chrześcijańskiego ideału czy wzorca, do tego, co wynika z nauki chrześcijańskiej i aby te wartości, Prawo Boże były szanowane w życiu społecznym naszego kraju i Narodu, a wiara była żywa i mocna. To jest droga do zmiany. Teoretycznie Polska jest państwem i społeczeństwem chrześcijańskim, w praktyce, choć jest lepiej, niż w wielu zachodnich państwach, to jednak kultura publiczna, kultura popularna jest dość odległa od chrześcijańskich ideałów, a sam stan nauczania zasad wiary i przekazywania katolickiej nauki społecznej jest niski. Część dorosłych osób, nawet uważających się za prawicowców czy konserwatystów często nie zna podstaw nauczania katolickiego, społecznego, nie zna podstawowych encyklik, myli nauczanie katolickie ze świeckimi ideologiami, takimi jak humanizm, ideologia praw człowieka czy tzw. wartości liberalne. Moim zdaniem, my musimy tutaj kreślić wyraźne różnice i zwiększać poziom świadomości wśród Katolików, konserwatystów, Chrześcijan.

NP: – Ja bym tak jeszcze dopytał, bo jeżeli chodzi o rozwiązania na poziomie prawnym, na przykład Węgrzy mają taką preambułę: ,,Boże, błogosław Węgrów”.

KB: – Tak, uważam, że kiedy będziemy ustanawiali w Polsce nową konstytucję, to powinna ona zawierać jakiś rodzaj jednoznacznego określenia chrześcijańskiej tożsamości naszego państwa.

KS: – Dużo mówi się o ustawie anty-LGBT. W jaki sposób projekt pod względem prawnym miałby zahamować rozrost tej ideologii?

KB: – To jest pytanie właśnie, jaki dokładnie projekt zostanie napisany i ustanowiony. W tej chwili nie ma większości w Sejmie, która byłaby w stanie przegłosować coś takiego. Ja jestem tu zwolennikiem daleko idących rozwiązań, to znaczy uważam, że ten problem sam się nie rozwiąże i trzeba go ograniczyć narzędziami prawno-karnymi, tzn. po prostu penalizować rozszerzanie tego typu postaw i w ten sposób postawić publicznie tamę aktywności zmierzającej do zmiany naszej tożsamości, naszego społeczeństwa opartego na moralności chrześcijańskiej.

NP: – Wielkie Bóg zapłać za te cenne słowa. Dla Państwa rozmowę prowadzili Norbert Polak i Katarzyna Solarczyk. Czy jakieś słowo na koniec czy może jakieś pozdrowienia?

KB: – Dziękuję bardzo za propozycję wywiadu. Zachęcam do wspierania się, do wspierania nas i  dziękuję za też za tę cenną inicjatywę, jaką jest to Radio.

Rozmowa przeprowadzona 16 XII AD 2019. Z powodu kłopotów technicznych przedstawiamy jedynie wersję pisaną, niemniej zachęcamy do wysłuchania serwisu informacyjnego, gdzie część tego wywiadu znalazła swoje miejsce w audycji młodzieżowej dla Radia Chrystusa Króla z Chicago:  https://isidorium.blogspot.com/2019/12/v-audycja-modziezowa-radia-chrystusa.html

4 thoughts on “Niech Polska pozostanie krajem normalnym, ale silnym – wywiad z posłem Krzysztofem Bosakiem

  1. Niestety, albo brak wiedzy dziennikarzy, albo ten portal i radio, to następstwa polityki odsysania myśli narodowej w wśród Polaków.
    Bosak ani pytający nie zapytali o okupacje wojsk usraelskich Polskę, o budowę tzw. tarczy antyatomowej, budowy baz amerykańskich w Polsce, o monopolizacje rynku paliw w Polsce przez żydów z usraela, co sądzi o nad -rezyedencie, nad-premierze Jonny Danielsie itp.

    1. Viva Cristo Rey! Szanowny Panie, oczywiście, że mogliśmy zapytać. Tylko czy by nam odpowiedział? To była końcówka spotkania i ledwo nam się udało już do pana posła dotrzeć. Poza tym, pytanie demitologizujące Rosję, po części nakierowywało w kierunku kwestii, które Pan podnosi. Oskarżanie zaś nas o coś dlatego, żeśmy tego nie zrobili, jest i bez sensu i nieuprzejme. Kwestie, o które zapytaliśmy, były równie ważne. Jeśli by Pan chciał, możemy zorganizować (mamy kontakt) wywiad z panem posłem, a Pan zadałby mu pytania. I puścilibyśmy ten wywiad w świat. Pozdrawiam! Salve Maria!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
W celu uniemożliwiania jej wykorzystywania tych danych wyłącz pliki cookies w opcjach swojej przeglądarki internetowej
Akceptuje